Cu gandul la meciul Bulgariei in Albania, ‘tricolorii’ au inceput sovaielnic in Luxemburg. Sampania astepta in vestiar, adversarul era carne de tun, mai lipseau artificiile si Piata Universitatii.

Un sfert de ceas confuz si un Piti nebun pe margine, gata sa-l insface de guler pe Marica. ‘Cipriane, daca te mai retragi, te mananc!’, a zbierat selectionerul. ‘Hai Dica, scoala Dica!’, urla  antrenorul. Insa nimic. 20 de minute diluate de fotbal, foarte mo-deste, in fata unor bieti inimosi si atat, a caror defensiva e condusa de ‘bunicul’ Wagner, care debuteaza la 37 de ani in nationala.

Meciul pare o gluma. Kitenge, atacantul gazdelor, junior la Freiburg, se pierde in lasourile intinse de Tamas si Goian, ultimul mai aproape de Manchester decat de Steaua. Insa gluma este ca nu avem nici o ocazie.

Dica suteaza din lovitura libera (34), insa Joubert boxeaza. E prima sansa adevarata. Apoi Marica trage sanatos (35), fara rezultat. In fine, minutul 41: o pasa luminoasa de la Chivu pentru sprintul lui Marica, centrare sutata, gafa Joubert, gol simplu Petre, noul numar 10!

Pauza e perfecta. Albania a deschis scorul. Iar in repriza a doua, aici, in Luxemburg, este o joaca. Daniel Niculae la serviciu, Marica la finalizare, 2-0 din doi metri (63).

Bulgarii au reusit doar o remiza in Albania

Minutele se scurg greu, dar albanezii au facut egal cu bulgarii. Este 1-0, ‘castravetii’ egaleaza pe final, gazdele rateaza un penalty in prelungiri. Se termina 1-1 si, dupa 8 ani, strigam din nou EuRomania!

Ce bucurie la vestiare!

Imediat dupa victoria din Luxemburg, ‘tricolorii’ s-au baricadat in vestiar si au urmarit partida dintre Albania si Bulgaria. Dinauntru s-au auzit tipete la golul egalizator al lui Berbatov, iar mai apoi sunete dezaprobatoare in momentul in care gazdele au ratat lovitura de la 11 metri. La finalul partidei, vestiarul a ‘explodat’. Jucatorii au inceput sa urle ‘Mergem la Euro, mergem la Euro’, pentru ca apoi sa-l ia in brate pe antrenorul Victor Piturca si sa strige din toti plamanii: ‘Piti!, Piti!’.

Piti: „Dau sampania”

Romanii nu au iesit imediat din vestiare, ci au asteptat finalul partidei dintre Albania si Bulgaria. Apoi au dat frau liber bucuriei.

‘Chiar daca am avut ceva emotii cu Luxemburg, ne-am facut treaba si acum trebuie sa dau sampanie la toata lumea. N-am ce face’, a spus Victor Piturca. ‘La Sofia mergem cu prima echipa pentru ca vrem sa castigam. Vom incepe sa ne pregatim de Euro incepand cu aceste ultime doua partide din grupa’, a adaugat tehnicianul ‘tricolorilor’, declaratie intarita si de directorul FRF, Ionut Lupescu: ‘Vrem sa batem in Bulgaria. Felicitari echipei’. Jucatorii au savurat din plin calificarea, unii alergand dupa o noua prezenta la un turneu final de mai bine de sapte ani.

„Nu mai stim sa ne bucuram”

‘Nu mai stim sa ne bucuram ca nu ne-am mai calificat de multi ani. A fost o campanie grea, dar am aratat ca meritam sa ne calificam’, a precizat capitanul Cristi Chivu. ‘Suntem pregatiti de sarbatoare. Am iesit in fata Bulgariei pentru ca am avut o inteligenta mai mare in joc’, a adaugat fundasul Ajax-ului, George Ogararu. ‘Ne bucuram foarte mult. Mai ales ca ne-am calificat cu doua etape inainte’, a mentionat Bogdan Lobont, care a recunoscut ca era aproape de a adormi in meciul cu Luxemburg. Florentin Petre, marcatorul primului gol, radia de fericire: ‘Toata campania asta am fost mai buni decat toti si meritam sa ne calificam. Azi (n.r. ? ieri) am fost putin norocos, dar important este ca am marcat. As fi vrut sa mergem impreuna cu Bulgaria la Euro, dar nu cred ca mai este posibil’.

Antrenor: Guy Hellers
Schimbari: Bettmer (49 Ferreira 5), Kitenge (58 Da Mota 5), Payal (66 Leweck 5).

Antrenor: Victor Piturca
Schimbari: N. Dica (64 Ad. Cristea 6), D. Niculae (76 Fl. Bratu), Chivu (86 Ov. Petre).

Au arbitrat:  Felix Brych 6 ? Volker Wezel 7; Mike Pickel 7 (toti din Germania).

Au marcat:  Fl. Petre (41), Marica (63).

Urmărește cel mai nou VIDEO

Google News Urmărește-ne pe Google News

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Un șofer a murit după ce a virat la stânga prin fața tramvaiului, în București. Vatmanul ar fi consumat substanțe psihoactive
De nerecunoscut! Cum arată Denise Rifai fără machiaj și filtre de înfrumusețare. Fanii au dat zoom când au văzut-o
Viva.ro
Oana Roman și fiica ei, asortate la VIVA Influencers Party 2024: „Mă uit la ea și nu îmi vine să cred că e deja domnișoară”. Cum s-au îmbrăcat vedetele la petrecerea cu tematică siciliană
Libertateapentrufemei.ro
Acesta este cel mai periculos aeroport din lume. Doar 50 de piloți sunt capabili să aterizeze pe el, condițiile sunt un coșmar pentru avioane
FANATIK.RO
Cine o înlocuiește pe Maria Iordănescu la pupitrul știrilor de sport de la Prima TV
GSP.RO
Țara care renunță la clasa pregătitoare. Copiii vor începe şcoala cu un an mai devreme
FANATIK.RO
'Era ritual, când se trezea dimineața'. Larisa, fosta soție a lui Alin Oprea, a făcut publice detalii intime din mariajul lor de 24 de ani
Unica.ro
S-a aflat cum a ajuns la Dinamo autocarul pe care l-a folosit şi FCSB, după ce fanii "câinilor" au izbucnit! Prima explicaţie: "Este adevărat" | FOTO
Orangesport.ro
Satul care instalează 3 staţii electrice. Are drumuri de pământ şi niciun localnic n-are maşină electrică
Horoscop 19 septembrie 2024. Scorpionii au ocazia să treacă la nivelul următor al existenței lor în mai multe domenii importante