Prinţesa Lia va putea avea şi alţi copii

13 Ianuarie 2010  |  Articol semnat de Oana Timar
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina

Prinţesa Lia a devenit mămica unui băieţel la 58 de aniVestea că prinţesa Lia, in varstă de 58 de ani, a adus pe lume, luni, un băieţel perfect sănătos a uimit pe toată lumea. Sarcină miraculoasă sau rodul tratamentelor de fertilitate? Deşi prinţul Paul (61 de ani) susţine că moştenitorul a fost conceput pe cale naturală, medicii consultaţi de Libertatea nu exclud posibilitatea ca sarcina să fie rezultatul unei fertilizări in vitro.

Prinţul Paul şi prinţesa Lia au, de luni, un moştenitor, pe prinţul Carol Ferdinand de România. Proaspăta mămică a născut prin cezariană, iar medicii susţin că ea şi copilul sunt perfect sănătoşi şi ar putea fi externaţi în zilele următoare. “E o femeie puternică. Dacă îşi doreşte să mai aibă copii, ar putea să mai nască o dată”, ne-au declarat surse medicale din Maternitatea “Regina Maria”.

Prinţul Paul de România, surprins de fotoreporterii Libertăţii la intrarea în maternitateÎntrebaţi despre sarcina miraculoasă, părinţii se rezumă să o considere “o mare surpriză”. Totuşi, medicii specialişti nu exclud posibilitatea ca prinţesa să fi rămas gravidă prin proceduri artificiale. “La vârsta ei, cele mai multe femei au intrat la menopauză şi apelează la tratamente hormonale specifice. Şansele sunt foarte mici să procreezi, pe cale naturală, după 50 de ani”, spun surse medicale.

E cunoscut faptul că, în 1998, la Los Angeles, prinţesa Lia a pierdut o sarcină în urma unui atac armat. “Prinţesa a dorit să nască în prezenţa unui specialist internaţional. Dr. Iosif Niculescu, directorul maternităţii, a lucrat în Africa de Sud şi în Germania, unde a asistat mii de naşteri”, ne-au spus medicii din Centrul Medical Unirea.

Prinţesa Lia a mai fost căsătorită cu un faimos avocat american

Melvin BelliViaţa prinţesei Lia, Triff pe numele ei de domnişoară, soţia prinţului Paul de România, poate rivaliza cu cele mai palpitante filme de la Hollywood. Căsătorită, timp de aproape două decenii, cu unul dintre cei mai cunoscuţi avocaţi americani, Melvin Belli, prinţesa are, în urma căsniciei cu acesta, o fiică, Melia în vârstă de 36 de ani.

Divorţul de Belli, terminat în 1991, i-a adus actualei prinţese milioane de dolari, dar şi numeroase acuzaţii din partea fostului soţ, precum cea de a-l fi înşelat cu arhi-- episcopul sud-african Desmond Tutu, renumit pentru lupta împotriva apartheidului şi laureat al Premiului Nobel pentru Pace, în 1984.

Paul şi Lia de România s-au căsătorit în 1995 în România, cununia religioasă având loc la Mânăstirea Caşin (Foto www.printulpaulderomania.ro)Lia Triff, actuala prinţesă Lia de România, are sânge românesc prin originile familiei mamei sale, Betty. De altfel, aceasta a fost, în anii ‘50, o realizatoare destul de cunoscută de emisiuni radio, mai ales prin “The Betty Triff Romanian Hour Variety Show”, difuzat de postul WJLB.

Crescută în Michigan, la Dearborn, Lia Triff s-a mutat, împreună cu familia, în 1967, la Washington, unde avea să lucreze, printre altele, ca ghid la Centrul Kennedy din capitala americană. Acolo, în 1971, avea să-l întâlnească pe Melvin Belli, unul dintre cei mai cunoscuţi avocaţi americani.

Mai are o fată, învârstă de 36 de ani

La 3 iunie 1972, Lia devenea cea de-a cincea soţie a faimosului avocat. Căsătoria a avut loc în Sonora, California, localitatea natală a lui Belli, iar luna de miere cei doi au petrecut-o în Australia şi Noua Zeelandă. Mirele avea 65 de ani, iar mireasa doar 23 de ani. În 1973, avea să se nască fiica celor doi, Melia, familia locuind într- o reşedinţă somptuoasă, în San Francisco.Pe când era comisar pentru drepturile omului, prinţesa l-a intervievat şi pe Dalai Lama, liderul spiritual tibetan (Foto www.printulpaulderomania.ro)

Povestea de dragoste s-a transformat însă într-un coşmar, din 1988 cei doi începând un răsunător proces de divorţ, care a durat trei ani şi a ţinut prima pagină a presei americane. Lia şi-a acuzat soţul de comportament violent faţă de ea şi faţă de fiica lor, dar acesta a contraatacat dur. Astfel, ziarul San Francisco Examiner din 10 iulie 1996 reamintea, la o zi după moartea lui Belli, că acesta a acuzat-o pe Lia Triff că ar fi avut o relaţie extraconjugală cu faimosul arhiepiscop sud-african Desmond Tutu, laureat, în 1984, al Premiului Nobel pentru Pace.

Desmond Tutu a fost suspectat de fostul soţ al prinţesei că ar fi avut o relaţie cu ea (Foto EPA)Avocatul a mai fost amendat cu 1.000 $ pentru că ar fi numit- o în mod repetat “El Trampo” (“Destrăbălata” - n.r.). De asemenea, mare iubitor de câini, el a mai acuzat-o şi că ar fi aruncat căţelul familiei, Momba, de pe podul Golden Gate, omorându-l.

În urma divorţului, considerat de presă “cel mai scandalos, murdar şi sordid din istoria oraşului San Francisco”, Lia Triff a obţinut milioane de dolari. Câţiva ani mai târziu, avea să-l cunoască, la Londra, pe Paul de România, cei doi căsătorindu- se în 1995, în România, la Mânăstirea Caşin. (Gabriel Peneş)

Voteaza articolul:
Calificativ (din 11 voturi):
Articol citit de:
23011
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina
Comentarii (31)
#31. BRAMBURICA | 2010.01.28 | 09.03

GARGARITA
LIPSESC DIN ARBORELE GENEALOGIC SI FRATII LUI PAUL!!! Si Nicholas si Ana Louise Ropner sunt tot copii ai lui Mircea Grigore!!!Cum i-ati sters pur si simplu??? Toti stau la cotitura sa mai ciupeasca ceva din muntii, padurile, terenurile ramase inca ale statului roman. Probabil le-or fi adus din Germania pe toate, si noua ni s-o fi parut doar ca avem Carpati! Cred ca de fapt ei apartin de drept acestei TRAMPA sau TRAPA! Aduse aici toate de familia regala, din Branderburg. Vine dezmatata asta la menopauza , care isi reneaga propriul copil (fiica ei de 36 ani) sa ne arata ce inseamna sa fii "Printesa"? Voi rupe cartile de povesti cu printi si printese!

#30. analisa | 2010.01.14 | 05.10

goarna din imagine
goarna este, presupun, trambitza judecatii de apoi...

'Gabi a spus:
cred ca o foloseste in loc de DRAMBA.
#29. analisa | 2010.01.14 | 05.07

eye lift si nosejob
normal ca seamana cu d-na Bush, amandoua au clar un eye lift si nose job plus botox si alte dermal fillers...

'da da a spus:
si in prima poza de sus, ea seamana bine cu d-na Laura Bush,nevasta lui W
#28. Adi | 2010.01.13 | 18.34

Are fata de nobila ! Nu ca tine
de cocalar infect! Esti doar un complexat ca multi altii! Vai de viata ta de prapadit!

'ady a spus:
CE FATA ARE ZDREANTA DE LIA PAPOADIA(IN TERMEN POPULAR CUNOSCUT CA B A S I NA PORCULUI)DUCETIVA LA DRACU CU PRINTI SI PRINTESELE VOASTRE
#27. ady | 2010.01.13 | 16.07

lia papadia
CE FATA ARE ZDREANTA DE LIA PAPOADIA(IN TERMEN POPULAR CUNOSCUT CA B A S I NA PORCULUI)DUCETIVA LA DRACU CU PRINTI SI PRINTESELE VOASTRE

#26. AIA | 2010.01.13 | 15.13

MINUNE
CE FERICIRE,NE-AM LINISTIT.MUREAM DE FRICA CA NOI NU AVEM PRINTI, CA NE-AU RAMAS CEVA DOMENII, CEVA PADURI, SI POATE CEVA CASTELE, SA LE DAM LA PRINTISORI, CA DACA MAMA POATE,CA E F TANARA LA 61, MAI FACE IN MOD ,,NATURAL''. BUCURATIVA ROMANI,NU STATI, CA VIN NOII STAPANI.

#25. sorin | 2010.01.13 | 14.30

tarisoara
Nu-i asa ca va dau lacrimile cand va ganditi la tarisoara asta? Nu-i asa va vi se dubleaza pulsul cand il vedeti pe Vadim vorbind imbalosat tot despre tarisoara asta? Nu-i asa ca daca "tarisoara" ar fi din nou intoarsa catre comunismul anilor ţ50 ar fi mai bine? Lasati totusi tarisoara celor in masura si pusi s-o conduca si sa aiba grija de treburile ei si vedeti-va de treaba.

'doina a spus:
se tirasc prin tribunale nu stiu care sa puna mina pe cit de mult este posibil din tarisoara asta, nu trebuiau sa fie lasati sa intre in tara nici unul, nici mihai nici impostorul astalalt cu jigodia lui...dar cind le miroase ca este rost de furat ceva ... atunci pozeaza si in sfinti ..
#24. Adi | 2010.01.13 | 14.02

BVO! Sa va traiasca!
Si pt Paul... ai ales o sampanie excelenta!! Dom Perignon este o legenda ...cu legaturi bisericesti...

#23. ioana | 2010.01.13 | 12.33

Si altii au...
Actorul George Vraca a facut un baiat (Georgel) la peste 7o de ani cu o studenta de a lui.Baiatul(azi barbat in toata firea)traieste in Franta si face tot Arta.Care e problema??? Regii si reginele fac parte din istoria tarii,Nu puteti muncii de grije si de invidie ca sinte-ti niste robii ai societatii? NAI OCUPATI-VA DE VIATA VOASTRA SI DE GRIJILE VOASTRE SI NU mai judecati pe altii

#22. mm | 2010.01.13 | 11.02

ingrijorare
M am linistit !! Eram asa de ingrijorata ca draga de "printesa" nu mai poate sa aiba si alti copii

#21. doina | 2010.01.13 | 10.40

sobolanii astia mai lipseau din Romania
se tirasc prin tribunale nu stiu care sa puna mina pe cit de mult este posibil din tarisoara asta, nu trebuiau sa fie lasati sa intre in tara nici unul, nici mihai nici impostorul astalalt cu jigodia lui...dar cind le miroase ca este rost de furat ceva ... atunci pozeaza si in sfinti ..

#20. dana | 2010.01.13 | 10.19

nastere sau facatura
eu cred ca lia si - a pus o perna in loc de burta iar bebelusu daca o fi existand o fi infiat asta cred eu si mai cred ca piticii astia doi avizi de titluri nobiliare sunt niste impostori

#19. Gabi | 2010.01.13 | 10.05

Tareeee comentariul...
cred ca o foloseste in loc de DRAMBA.

'atentie a spus:
ce goarna are la maner, ce=o face cu ea? copii?
#18. Una | 2010.01.13 | 10.03

si toanta
Nu comenta daca n-ai habar de istorie. Zizi Lambrino a fost PRIMA SOTIE a lui Carol II. Ca n-au vrut sa o recunoasca parintii lui, este cu totul si cu totul altceva... Carol Mircea este fiu legitim.

'una a spus:
Rusine sa va fie ce printi sunteti cine a auzit de voi?Romanii stiu doar de regele Mihai si familia sa tu bastard de unde atata rege?Si cand sa mai nasca aia la 70 de ani?Poate-i si bunica si mamica acuma Bravos natiune
#17. atentie | 2010.01.13 | 10.03

goarna de la geanta
ce goarna are la maner, ce=o face cu ea? copii?

#16. delia | 2010.01.13 | 09.36

nu e bastard
Carol al ii-lea a fost casatorit cu Zizi Lambrino, deci copilul lor nu a fost bastard

'una a spus:
Rusine sa va fie ce printi sunteti cine a auzit de voi?Romanii stiu doar de regele Mihai si familia sa tu bastard de unde atata rege?Si cand sa mai nasca aia la 70 de ani?Poate-i si bunica si mamica acuma Bravos natiune
#15. apriori | 2010.01.13 | 09.13

pt.G.Penes
Este "el trapo" (=zdreanta in spaniola), nu "trampo".

#14. LADY DIANA | 2010.01.13 | 09.11

...
...dragilor,faceti socoteala,in 1972 s-a casatorit si avea 23 de ani.Santem in 2010.Cati ani are "printesa" acum? 2010-1972=38+23=61 Wou!!!!!!!!!!!!!!!!...

#13. una | 2010.01.13 | 08.55


Rusine sa va fie ce printi sunteti cine a auzit de voi?Romanii stiu doar de regele Mihai si familia sa tu bastard de unde atata rege?Si cand sa mai nasca aia la 70 de ani?Poate-i si bunica si mamica acuma Bravos natiune

#12. printesa | 2010.01.13 | 08.47

printesa?
Mai avem noi printi, printese si regi? Cine naiba sunt astia intr-o tara cu probleme financiare, cu spitale unde trebuie sa duci de acasa seringi si medicamente, cu someri pe tot drumul? Cat impozit platesc ei pe cladirile in care stau? La 60 de ani sa faci copii? Iata de ce ne este noua atat de bine, pe langa alte motive.Duca-se de unde au venit!

#11. ala | 2010.01.13 | 08.24

radu e ginerele
regelui Mihai, casatorit cu Margareta. E vorba de (fostul) actor Radu Duda

'se pricepe cineva? a spus:
din arborele ala genealogic lipseste parca unul printul Radu, am tot auzit de el,da nu stiu cine e ,nu-l vad pe acolo...si nici una din fetele astea de rege nu e maritata, nu si-a gasit pe vreunul? slabe.....si oare ce spera sa mosteneasca la un moment dat? sa ajunga iar pe Tronul Romaniei?
#10. unu | 2010.01.13 | 08.22

doi
si ma doare n p-u.l.a de printesa asta ...si tot asa

'lia de romania a spus:
ieri avea 56, aztazi are 58 si de fapt ea are 61 de ani...
#9. lia de romania | 2010.01.13 | 07.40


ieri avea 56, aztazi are 58 si de fapt ea are 61 de ani...

#8. Didina | 2010.01.13 | 06.10

Sa le traiasca!
De ce va mirati? Cary Grant, era trecut de 70 de ani si a avut un bebe, adica nevastasa..... Ce frumoase sunt povestile despre printi si printese. Si astia din articol au avut si au o viata frumoasa. Ma bucur pentru ei. As vrea sa aud ca toata lumea este vesela si fericita. Noi, astia 'de rand', avem suisuri si coborasuri :( vorba 'ceea' : " It's not that bad, Honey ! "

#7. se pricepe cineva? | 2010.01.13 | 05.57


din arborele ala genealogic lipseste parca unul printul Radu, am tot auzit de el,da nu stiu cine e ,nu-l vad pe acolo...si nici una din fetele astea de rege nu e maritata, nu si-a gasit pe vreunul? slabe.....si oare ce spera sa mosteneasca la un moment dat? sa ajunga iar pe Tronul Romaniei?

#6. da da | 2010.01.13 | 05.53


si in prima poza de sus, ea seamana bine cu d-na Laura Bush,nevasta lui W

#5. de-ale mass-mediei | 2010.01.13 | 05.52


da,intr-adevar ea are in jur de 60-61 ani. Dar au facut-o astia mai tinerica sa-i stea bine ca mamica.

#4. cineva' | 2010.01.13 | 01.25

va mai putea avea copii????
pai sigur este la menopauza, si sa n o arda cu noi ca l a facut pe cale naturala

#3. killbill | 2010.01.13 | 01.04

Doamne fereste si apara !
Intre Zizi Lambrino si Elena a Greciei, e ca si cum asi avea de ales intre nea Cioaba si Regele Harald al V -lea al Norvegiei ...Toti b astarzii s-au inghesuit in Romania, ca tiganii la ajutoare sociale. Dar au si ei sustinatorii lor, ce sa-i faci : Goagal si alde altii ca el ...

#2. stefi | 2010.01.13 | 00.22

voi nu va cititi articolele inainte de publicare ?
1972-23=1949 2010-1949= 61 de ani cum s-a calculat 58 de ani ? Si oare de cate ori nu vi s-a atras atentia ! Ha ! Ha ! Ha! Halal de voi cica ziaristi!!!!! Grea-i matematica !!!!! Dar ma rog , odata cu titlul a mai intinerit !!!!!

Adauga comentariu
Nume:*
Titlu:*
Comentariu:*
Rudele lui Carmen Cîciu: "Oboseala a băgat-o în mormânt"
Stresul, oboseala şi volumul mare de muncă au dus-o la moarte? Carmen Ramona Cîciu (34 de ani), femeia care marţea trecută a făcut stop cardiac la birou, a murit sâmbătă seara la Spitalul Universitar din Capitală.Carmen era programator la firma Ipsos Interactive [...]
Îi vor pune cenuşa lângă soţul ei, Ştefan Iordache
Michaela Tonitza Iordache, văduva actorului Ştefan Iordache, va fi incinerată astăzi După o lungă suferinţă, Michaela Tonitza Iordache (67 de ani), soţia maestrului Ştefan Iordache, s-a stins sâmbătă dimineaţa, din cauza unei septicemii, la Spitalul Elias din [...]
Durerile de spate dispar cu gimnastica fără efort
Medicul v-a recomandat să faceţi mişcare, să vă stimulaţi circulaţia sangvină şi să vă corectaţi poziţia corpului, însă o altă afecţiune de care suferiţi sau o operaţie mai veche vă interzice orice efort fizic? Nimic mai simplu! Gimnastica fără efort, cu [...]
Vindecă-te cu ajutorul culorilor
Tratamentele alternative sunt tot mai des folosite pentru ameliorarea diferitelor afecţiuni. Printre ele, cromoterapia a început să convingă tot mai mulţi români de efectele sale miraculoase. Puterea tămăduitoare a culorilor a fost folosită încă din antichitate, [...]
Uleiul de rapiţă previne infarctul
Untdelemnul extras din plante nu trebuie să lipsească din alimentaţie.Te-ai decis să slăbeşti şi să mănânci sănătos, aşa că primul lucru pe care îl faci este să renunţi la grăsimi! Greşit! Esenţiale pentru buna funcţionare a organismului uman, lipidele nu [...]

Marioara Zăvoranu: "În familia lui Pepe se practică magia neagră"
Marioara Zăvoranu: "În familia lui Pepe se practică magia neagră"
Oana Zăvoranu a fost vrăjită de familia lui Pepe. Cel puţin asta susţine [...]
Tolea Ciumac: "M-aş împăca cu Magda pentru binele lui Sasha"
Tolea Ciumac: "M-aş împăca cu Magda pentru binele lui Sasha"
În această seară la emisiunea Happy Hour, Tolea Ciumac a declarat că [...]
Delia Antal: "Nu cred că Monica Columbeanu va divorţa"
Delia Antal: "Nu cred că Monica Columbeanu va divorţa"
În această seară la emisiunea Happy Hour, prietena cea mai bună a [...]
Daniela Gyorfi: "M-aş bucura ca George să se întoarcă la fosta soţie"
Daniela Gyorfi: "M-aş bucura ca George să se întoarcă la fosta soţie"
Daniela Gyorfi încearcă să depăşească momentul despărţirii de [...]
Mădălin Voicu: "Iubita lui Tănase zici că-i gonflabilă"
Mădălin Voicu: "Iubita lui Tănase zici că-i gonflabilă"
Apariţiile Iuliei Tăbăcaru pe podium la prezentările de modă din ultima [...]

Gianina Adela Matei are 18 ani şi este din Timişoara. Frumoasa brunetă are 1,67 m înălţime, 48 kg şi [...]


ziare