Cea mai mare, dar și cea mai păguboasă companie a Primăriei

Potrivit unei anchete publicate de Bihoreanul, Termoficare Oradea este, pe hârtie, un gigant. Are 546 de angajați, investiții de 200 de milioane de euro și o cifră de afaceri cumulată de 373 de milioane. În realitate însă, compania a intrat pe minus. Doar în 2024 a înregistrat pierderi de 4,8 milioane de euro, iar în 2023 pierderea a fost și mai mare, de 9,9 milioane.

În plus, operatorul are nevoie urgentă de 7,5 milioane de euro pentru a cumpăra certificatele de emisii poluante pe care este obligat să le depună în toamnă. Fără ele, riscă o amendă uriașă, exact cum s-a întâmplat cu fosta companie a orașului, Electrocentrale Oradea.

Coșmarul CET-ului și o istorie care se repetă

În urmă cu un deceniu, Electrocentrale Oradea a intrat în insolvență, iar în 2016 a fost sancționată cu o amendă-record de 78,7 milioane de euro pentru că nu a depus la timp certificatele de poluare. Firma nu și-a mai revenit, iar falimentul ei este și astăzi pe rol la Tribunalul Bihor.

Pentru a evita un dezastru similar, în 2012 autoritățile locale au creat Termoficare Oradea. Dar acum, și această companie este în pragul colapsului financiar.

Nu are bani nici măcar pentru certificatele verzi, care sunt obligatorii pentru fiecare companie care produce emisii de gaze. Deși numărul lor a scăzut la un sfert față de 2013, Termoficare nu are fonduri suficiente pentru achiziția celor 100.000 rămase. Costul estimat este de 7,5 milioane de euro.

„Am cumpărat 100.000, am primit 30.000 gratuit. Mai avem nevoie de peste 100.000”, explică directorul Ungur.

Termoficare Oradea: „Nu avem de unde să mai tăiem”

Directorul Termoficare, Călin Ungur, spune că firma a făcut investiții importante pentru eficiență: pierderile de pe rețea s-au redus la 26%, iar ponderea apei geotermale în mixul de producție a crescut de la 11% la 15%. Totuși, cheltuielile au explodat.

„Gazul pe care-l luam cu 50 de lei/MWh acum cinci ani, costă azi 200 de lei/MWh. Certificatele de poluare s-au scumpit de 10 ori. Încasările noastre nu au crescut la fel!”, spune Ungur, potrivit Bihoreanul.

Compania are 546 de angajați, din care aproape 10% sunt pensionari care au rămas în sistem din lipsă de personal calificat. Reducerile de personal sunt imposibile, spune conducerea.

Ajutor de la Primărie, dar tot în pierdere

În 2023, Termoficare a primit 25 milioane lei subvenție de la Primărie și alte 12 milioane euro de la bugetul de stat. Cu toate acestea, sumele nu au acoperit pierderile uriașe.

„Prețul gigacaloriei plătit de populație e sub cel real. ANRE impune un preț pe 6 luni, timp în care totul se scumpește. Noi trebuie să livrăm, dar nu putem acoperi diferențele din încasări”, a mai declarat Călin Ungur pentru Bihoreanul.

În plus, bonusul de cogenerare, adică banii obținuți pentru faptul că produce și energie electrică din același gaz, a scăzut semnificativ, de la 276 de lei/MWh în 2022, la doar 108 lei în 2024.

Orădenii bagă din nou mâna la buzunar

Pentru a evita o nouă criză, conducerea Termoficare a anunțat că va propune o majorare a prețului gigacaloriei. În aprilie, prețul a fost deja urcat la 526 de lei, din cauza creșterii TVA, dar diferența a fost acoperită prin subvenție. Acum, urmează o nouă rundă de calcule.

„Gigacaloria nu s-a mai scumpit din 2021. Dacă luăm doar inflația, prețul ar trebui crescut cu cel puțin 34,5%”, a anunțat primarul Florin Birta.

„Se poate renunța la redevența datorată bugetului local, se poate face un aport de capital, discutăm mai multe soluții”, a mai declarat primarul Florin Birta despre cum ar putea fi salvată Termoficare Oradea.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.