„Drumul Împăraților” a luat sfârșit pentru ele. Alexandra Ungureanu și Anca, mama ei, au fost eliminate de la „Asia Express”, sezonul 4. Echipa formată din cele două a fost prima care a părăsit competiția, chiar în Turcia.
În cadrul ediției din 29 septembrie, Irina Fodor a anunțat că dă startul cursei pentru ultima șansă, la finalul căreia s-a aflat cine a fost eliminat de la „Asia Express”. Trei echipe au participat. Este vorba despre Eliza și Cosmin Natanticu, Anca și Alexandra Ungureanu și Elwira și Mihai Petre.
Probleme au fost dificile. Prima misiune i-a pus pe concurenți să se îmbrace în costume de luptători turci și apoi să redea cu precizie cât mai mare dansul acestora. Apoi, după ce au primit plicul roșu, cele trei echipe au mers la cules de piersici în livada unui fermier, pe care l-au căutat pe străzile unui oraș, scrie a1.ro.
Când treaba a fost gata, concurenții au plecat din nou la drum. Au învățat să gătească un preparat turcesc, apoi au intrat în rolul unor „căutători de comori”, la un castel. Cu fructele culese în livadă și cu sucurile și plăcintele cărate pe drum, concurenții au mers în cartierul curcubeu din Kusadasi, acolo unde au oferit produsele unor familii nevoiașe.
La final, misiunea a continuat cu senzații culinare tari, la ruleta ingredientelor. Apoi, Irina Fodor i-a așteptat pregătită să anunțe care este prima echipă care este eliminată de la „Asia Express” 2021.
Connect-R și Shift au scos cufărul pe care l-au purtat cu ei în ultimele zile și l-au oferit Ancăi și Alexandrei Ungureanu. Diamantul din interior a fost roșu, acestea au devenit prima echipă care este eliminată de la „Asia Express”, sezonul 4.