Cuprins:
Totul a ieșit în urma realizării unui sondaj în rândul adolescentelor, din care a reieșit faptul că peste 66% dintre fete se simt judecate pentru felul în care se îmbracă. Iar 53% dintre ele au evitat participarea la activități sociale din cauza nesiguranței legate de aspectul fizic.
Organizația care desfășoară programe de educație a organizat de curând un seminar cu tema „Conținutul toxic despre femei în social media”.
Seminarul a fost organizat special pentru a veni în sprijinul tinerelor „care se confruntă în mediul online cu mesaje care le pot submina încrederea în sine. De la comentarii denigratoare și standarde nerealiste de frumusețe, până la opinii despre cum ar trebui să se comporte sau să trăiască”, după cum susțin realizatorii.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/03/young-woman-spending-time-together-skatepark-1024x683.jpg)
Șase din zece fete au apelat, cel puțin o dată, la diete extreme
Seminarul a fost susținut de Silvia Ciubotaru, psihoterapeută, și Anne-Marie Ionescu, activistă pentru drepturile fetelor.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_6f260f7021d174f78ae2e3a206d4a8ed.jpg)
S-a vorbit, de asemenea, despre presiunea standardelor de frumusețe, care promovează excesiv perfecțiunea fizică, și despre cum anumite tipuri de conținut online pot justifica vina victimelor și pot distorsiona percepția tinerilor asupra relațiilor sănătoase.
Concluziile? 47% dintre adolescente se confruntă cu presiunea de a arăta perfect din cauza rețelelor sociale! Șase din zece fete au apelat, cel puțin o dată, la diete extreme sau nesănătoase pentru a pierde sau câștiga în greutate.
Iar 92% își doresc ca școlile să organizeze discuții despre imaginea corporală și presiunile sociale din mediul online.
Presiunea din social media referitoare la imaginea corporală a fetelor duce la izolare
„Eu mă îmbrac adesea cu haine mai băietești sau mai largi, iar unii oameni mă confundă cu un băiat din spate și mă întreabă de ce mă îmbrac așa sau dacă ascund din corp. Le explic că așa îmi place mie”, a fost mesajul pe care o tânără l-a transmis în cadrul discuției.
Psihoterapeuta Silvia Ciubotaru a intervenit: „Universul online este un spațiu vast, plin de oportunități, dar și de capcane. În această mare de conținut generat în fiecare clipă, devine tot mai dificil pentru tineri să distingă între ceea ce este sănătos și ceea ce este dăunător”.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_3e0ab4fd754d657cf244cebfe90eb0bc.jpg)
„Din cauza complexelor referitoare la corpurile lor, șase din zece adolescente au încercat diete extreme sau nesănătoase cel puțin o dată în viața lor pentru a pierde sau a câștiga în greutate. Pe rețelele de socializare se pune un accent puternic pe aspectul fizic, iar presiunea de a se conforma unui anumit standard este și mai intensă în rândul copiilor și adolescenților”, se arată în concluzia studiului.
O altă consecință a acestui val de presiune referitoare la imaginea corporală a fetelor este izolarea.
„Mai bine de jumătate dintre ele au refuzat să participe la anumite activități sociale pentru că se simțeau nesigure de aspectul lor fizic”, după cum au declarat peste 52% dintre adolescentele care au participat la sondajul World Vision.

Moravurinoi • 28.03.2025, 08:15
Am uitat, parintii lor sunt suveranisti antisorosisti, prea ocupati cu injuraturile aferente ideologiei si carora le pica bine ca nu sunt deranjați de copiii statatori pe SM. Doar ca....tot articolul demai sus

Janika • 28.03.2025, 02:34
Oi fi eu mai antic, dar nu pot înțelege moda asta cu blugi rupți, nădragi care parcă stau să cadă sau bluzițele alea doar până sub piept, care lasă rinichi ... în aer(total nesănătos). Emisiunile alea în care tinerii stau degeaba, gen Casa iubirii, sunt educative ? Sunt foarte nocive !!! Mai bine citiți o carte decât să ascultați manele, să consumați stupefiante sau să vă faceți bombardieri !!! Vai de viitorul vostru și de bătrânețile noastre

VolodimirZelenski • 27.03.2025, 20:47
Poate daca ele ar renunta la social media si la atentia pe care o primesc de acolo, s-ar rezolva si aceste probleme.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_c68d6b3c91e13cc99af6191c836bb7a1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_f09e0e4b568a46ca371da6f89e80fb3f.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_d0757f8fb2c92ac3d7a6ada21fe8ecf4.png)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/276_1072624cdd4d4bf36bd004e8aadd5305.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/43_723ca514dc8e74f36c3d22df13c4bbba.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_9262cb220da9665332a12b7a96868828.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_147f89dbbdb48f4e77448fd866821265.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_68b8c0198d1d2f73dcd067b3f5d0db12.jpg)