Partida, contând pentru manşa tur din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, a fost decisă în cinci minute. Astfel, Iago Aspas (65) a deschis scorul pentru Celta, Marcelo (69) a egalat, iar Jonny Castro (70) a stabilit scorul final: Real Madrid – Celta Vigo 1-2!

O mare surpriză, dar Real mai are şansa revenirii în meciul retur, programat la Vigo.

Într-o altă din Cupa Spaniei partidă disputată tot miercuri, Alcorcon – Alaves 0-2 şi oaspeţii sunt cu un pas în semifinalele competiţiei.

Alaves a tranşat victoria pe final de meci.  Ibai Gomez a deschis scorul (90), pentru ca, în prelungiri, după ce Bellvis de la Alcorcon a fost eliminat (90+2), Gomez  să stabilească scorul final (90+4).

FC Barcelona şi Atletico joacă joi

Celelalte două sferuturi de finală, meciuri tur, se vor  disputa, joi, după următorul program:

Atletico Madrid – Eibar 3-0

Real Sociedad – FC Barcelona 0-1