Vârsta îşi spune cuvântul. Sutele de mii de kilometri alergaţi şi nenumăratele curse de maraton şi-au pus amprenta asupra campioanei olimpice Constantina Diţă, atleta rezidentă în SUA nemaiputând ţine pasul cu mai tinerele sale adversare la Naţionalele României.
Puşa a terminat ieri cursa de 10.000 m pe poziţia a şaptea (36.06.12), dar prezenţa ei pe pistă le-a făcut pe celelalte atlete să tragă tare.
“A fost minunat să pot alerga alături de ea”, a spus câştigătoarea Mădălina Florea (34.49.03), sportivă de 20 de ani, care i-ar putea fi fiică.
“Speram ca fetele care au fugit alături de mine să fie mai rapide. Trebuie mai multă muncă pentru a putea fi competitivi pe plan mondial. Maraton nu o să mai alerg niciodată. Poate curse mai scurte”, a spus Diţă.
Altfel, la masculin, câştigător detaşat al probei de 10.000 m a fost Nicolae Soare (22 de ani), cu 29.41.25.