CSM București a învins în această seară, la Baia Mare, campioana HCM Baia Mare, 20-17 (11-6), și a câștigat, în premieră, titul la feminin.

În prima partidă, de săptămâna trecută, CSM București, echipa antrenată de Mette Klit, bătuse cu 23-22.

Echipa antrenată de daneza Mette Klit a început mai bine meciul și a condus cu 2-0 (min. 3), 3-1 (6), 5-3 (12) și 6-4 (13), dar HCM a revenit și a restabilit egalitatea, 6-6 (18). HCM a trecut apoi prin momente mai puțin favorabile, nereușind să marcheze timp de 14 minute la rând (două din repriza secundă), nici de la 7 metri, iar CSM, cu o apărare excelentă, a punctat de cinci ori la rând și s-a desprins la 11-6 la pauză.

Formația antrenată de slovenul Tone Tiselj a mai redus din diferență, a ajuns la doar două goluri, 12-14 (42), însă apoi CSMB s-a desprins la cinci goluri, 13-18 (45). HCM Baia Mare a făcut eforturi în ultimul sfert de oră, în care echipa din Capitală a marcat de doar două ori, însă apărarea lui CSM a reușit să câștige meciul cu 20-17.

Pentru CSM București au marcat Linnea Torstenson – 7 goluri, Carmen Martin – 4, Paula Rodrigues – 3, Oana Manea – 2, Deonise Fachinello – 2, Iulia Curea – 1, Cristina Vărzaru – 1.

Pentru HCM Baia Mare au înscris Lois Abbingh – 4 goluri, Eliza Buceschi – 4, Ada Nechita – 2, Ksenia Makeeva – 2, Melinda Geiger – 1, Luciana Marin – 1, Valentina Ardean-Elisei – 1, Camilla Herrem – 1, Elena Gjorgjevska – 1.

Finala s-a disputat după sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”.

CSM București va juca direct în grupele Ligii Campionilor, HCM va trebui să treacă de preliminarii.

De la ora 20.30, se joacă finala masculină, Minaur Baia Mare – CSM București. Maramureșenii conduc cu 1-0 la general.

HCM Baia Mare – CSM Bucuresti: 17-20 (6-11)
Sala Polivalentă “Lascar Pana” Baia Mare
Au arbitrat: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța)
HCM Baia Mare: Ungureanu (4 intervenții), Arenhart (9 intervenții) – Buceschi (4 goluri), Abbingh (4), Makeeva (2), Ardean-Elisei (2), Herrem (1), Gjorgjevska (1), Nechita (1), Geiger (1), Marin (1), Do Nascimento, Tatar, Pârvuț, Szucs, Davydenko
Antrenori: Tone Tiselj, Grega Karpan și Luminita Dinu
CSM Bucuresti: Pessoa (14 intervenții), Tolnai – Martin (4), Fachinello (2), Torstenson (7), Curea (1), Da Silva, Varzaru (1), Glibko, Vizitiu, Bazaliu, Rodrigues (3), Tivadar, Vetkova, Nan, Manea (2)
Antrenori: Mette Klit si Adrian Vasile
Aruncări de la 7 metri:
HCM Baia Mare – 4 (a transformat Abbingh – 3, a ratat Ardean-Elisei)
CSM Bucuresti – 4 (a transformat Torstenson)

Minute de eliminare:
HCM Baia Mare – 6 (13 Szucs, 23 Makeeva, 36 Tatar)
CSM Bucuresti – 10 (25 Vetkova, 37 Torstenson, 46 Manea, 52 Torstenson, 60 Fachinello)

Evoluția scorului:
Prima repriza – ‘2 (0-1), ‘6 (1-3), 10 (2-4), 15 (5-6), 21 (6-7), 26 (6-10), 30 (6-11)
PAUZA: 6-11
Repriza secundă – 32 (7-11), 37 (8-12), 40 (10-14), 45 (13-18), 48 (15-18), 52 (17-19), 60 (17-20)