UPDATE 17.10 Larisa Iordache campioană europeană la sol

Incredibil! România a obţinut în urmă cu câteva minute cea de-a treia medalie de aur, în finalele pe aparate ale Campionatului European de Gimnastică. Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la sol fiind notată cu 15.233. Iordache a fost urmată în clasament de experimentata Cătălina Ponor care a primit pentru evoluţia ei 14.633. România încheie această competiţie cu  patru medalii de aur şi două de argint, anunţînd încă de pe acum că la Olimpiada de la Londra echipa României poate fi una dintre cele mai puternice din lume.

UPDATE (16.40)Cătălina Ponor a cucerit titlul european la bârnă

Tripla medaliată cu aur de la Olimpiada de la Atena din 2004, Cătălina Ponor (24 de ani) a cucerit la bârnă, în urmă cu câteva momente  medalia de aur a Campionatelor Europene de la Bruxelles.Practic, bătălia pentru aur la acest aparat s-a dat între două românce: Iordache şi Ponor.

După ce Iordache a deschis concursul obţinând 15.133, după o evoluţie fără greşeală, ultima intrată în concurs, Cătălina Ponor, cu un exerciţiu foarte dificil a reuşit să urce pe prima poziţie a podiumului cu un punctaj de 15.200. Acum, în finala de la sol, concurează Cătălina Ponor şi Larisa Iordache

UPDATE (16:30). Avem aur şi la bârnă. În clipa de faţă doar Cătălina Ponor o mai poate depăşi pe Larisa Iordache. Cătălina va intra ultima în concursul de la bârnă. Aurul se dispută între Larisa Iordache şi Cătălina Ponor

În finala de la sărituri a Campionatului European de gimnastică, de la Bruxelles, Sandra Izbaşa a cucerit medalia de aur după o evoluţie excelentă. Intrată a doua în concurs, Izbaşa a avut două execuţii impecabile, notate cu 14.900, respectiv 14.866. Cu o medie de 14.833 Izbaşa a devansat-o pe experimentata Oksana Şuşovitina, care a primit doar 14.683. În finala de la bârnă, aflată acum în desfăşurare, concurează Larisa Iordache şi Cătălina Ponor. În clipa de faţă Larisa Iordache conduce concursul de la bârnă cu 15.133