12.30
Campioana europeană la categoria 52 de kg, Andreea Chiţu, a debutat în primul tur al grupei B, în disputa cu Soraya Haddad (Algeria), pe care a învins-o fără mari dificultăţi. Cu 3 minute şi 35 de secunde înainte de finalul partidei, Andreea a câştigat lupta, prin penalizarea adversarei, 100-0, după ce aceasta a călcat în afara suprafeţei oficiale. În turul secund, sportiva lui Florin Bercean se va duela cu Ilse Heylen (Belgia).

Fâşie a fost eliminat
Judoka român Dan Fâşie (cat. 66 kg) a fost învins, duminică, prin ippon după doar 49 de secunde de lupta, de francezul David Larose, în turul al doilea al Jocurilor Olimpice de la Londra. România mai are doi sportivi în concursul de judo, la masculin: Daniel Brata (cat. 100 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg).