”Salutare, prieteni, am decis să renunț la lupte. Vă mulțumesc tuturor pentru aceste amintiri extraordinare! Ce drum a mai fost! Uitați o poză cu mine și cu mama din Las Vegas, făcută după una dintre victoriile mele pentru titlul mondial!”, a scris McGregor, considerat unul dintre cei mai mari luptători din UFC la o poză în care apare alături de mama sa celebrând câștigarea titlului mondial.
https://twitter.com/TheNotoriousMMA/status/1269492917317533696?ref_src=twsrc%5Etfw
Recordul lui McGregor în Octagon este de 22 de victorii (19 prin KO) și patru înfrângeri.
Irlandezul a adunat o avere fabuloasă din sport, peste 110 milioane de dolari.
S-a mai ”retras” de două ori”
Pe site-urile specializate, fanii observă că nu e prima dată când McGregor anunță că renunță. Luptătorul a mai postat două mesaje similare, tot pe Twitter, în 2016 și în 2019, când se afla în negocieri cu UFC.
Susținătorii lui McGregor consideră că este o modalitate prin care irlandezul încearcă să forțeze mâna oficialilor din UFC, dar și un mod de a atrage atenția asupra sa.
Dana White, președintele UFC, se ține tare: ”Nimeni nu presează pe nimeni să lupte. Dacă Conor McGregor simte că vrea să se retragă, ar trebui să o facă. Și eu îl iubesc pe Conor, e unul dintre cei au făcut ceva în acest sport, dar este decizia lui”.
Pe 29 mai, McGregor acceptase provocarea de a se lupta cu Anderson Silva.
Irlandezul revenise în Octagon în ianuarie, la evenimentuil UFC 246, când l-a distrus pe Donald ”Cowboy” Cerrone în doar 40 de secunde.
Ultimate Fighting Championship (UFC) este cea mai mare promoție de arte marțiale mixte din lume.
Vezi rezultate finale BEC la alegerile prezidențiale din 4 mai 2025!