CSU CRAIOVA – CFR CLUJ 0-1

Culio (79 – penalty)

CFR Cluj a câștigat a treia Supercupă a României din istoria clubului, după un succes pe modelul celor de anul trecut: 1-0, din penalty. Ce-i drept, ardelenii au fost cei dezavantajați de deciziile arbitrului Radu Petrescu, care a închis ochii la alte două faze în care putea indica punctul cu var.

CSU Craiova, fără Băluță și fără Gustavo, nu mai are fantezie în atac. Deși au fost încurajați frenetic de 27.000 de spectatori, oltenii n-au contat decât prin acțiunile micuțului Alex Mitriță.

VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 5

Minutul 90+5: Final de meci. Supercupa României merge la CFR Cluj.

Minutul 90+4: Galben Deac, pentru trageri de timp.

Minutul 90: Alex Mitriță a tras din lovitură liberă, puțin peste poartă. S-au arătat patru minute de prelungiri.

Minutul 87: A ieșit Țucudean, a intrat V. Costache.

Minutul 86: Gardoș a făcut henț în careu, dar nici acum nu s-a dat penalty. A fost a doua lovitură neacordată oltenilor.

Minutul 85: Presiunea oltenilor a creat emoții la poarta lui Arlauskis. Dar nu s-a schimbat nimic pe tabelă.

Minutul 80: A doua modificare la olteni: a ieșit Răzvan Popa, a intrat Jovan Markovici.

Minutul 79: GOOL CFR CLUJ: A marcat lejer Culio, din penalty, cu un șut pe centrul porții.

Minutul 77: Radu Petrescu a indicat penalty pentru un fault făcut de Răzvan Popa asupra aceluiași Billel Omrani.

Minutul 76: Avertisment și pentru Răzvan Popa.

Minutul 72: Dimitrov a încasat un galben, pentru un fault asupra lui Arlauskis.

Minutul 65: Schimbare la olteni: a ieșit Glavina, a intrat Andrei Burlacu.

Minutul 61: Mare ocazie pentru ardeleni: Deac a centrat din lovitură liberă, iar mingea trimisă cu capul de Vinicius a „ciupit” bara!

Minutul 55: A doua schimbare la CFR Cluj: a ieșit Mailat, a intrat Omrani.

Minutul 46: A început partea secundă. La CFR s-a făcut prima schimbare: a ieșit Peteleu, a intrat Cr. Manea.

Minutul 45+1: Tiago Ferreira l-a faultat în careu pe Țucudean, dar nu s-a dat penalty-ul cuvenit! S-a fluierat finalul primei reprize.

Minutul 41: Dimitrov a pătruns pe dreapta, a centrat pe colțul lung, mingea a ajuns la Mitriță, al cărui șut a fost deviat în corner.

Minutul 36: A luat galben și Camora, pentru un atac dur. Portughezul protestează.

Minutul 32: Glavina a reluat cu capul, mingea s-a dus peste poartă. Arlauskis a ieșit din poartă și l-a certat pe Mailat, aruncându-i o privire ucigătoare.

Minutul 30: S-a încins atmosfera. Mitriță a luat primul avertisment pentru că l-a aplaudat ironic pe arbitrul Radu Petrescu. Peste câteva momente, a luat avertisment și Andrei Mureșan. S-a anunțat și asistența: 25.852 de spectatori.

Minutul 18: Fază splendidă a oltenilor. Alex Mitriță l-a driblat superb pe Mureșan, a tras, dar Arlauskis a respins. Mingea a sărit la Cicăldău, dar șutul acesuia a fost respins de fundașul Mureșan.

Minutul 9: Țucudean a cerut un penalty, după o intervenție a lui Gardoș. Ardeleanul a avut dreptate.

Minutul 8: Alte ocazii mari pentru CFR. Mailat a pătruns în careu, a încercat să găsească colțul lung, dar a ieșit doarr corner. Apoi, după corner, Piggliacceli a respins un gol ca și făcut.

Minutul 7: Prima ocazie le-a aparținut ardelenilor, dar șutul lui Culio l-a lovit pe coechipierul Mailat.

Minutul 1: Meciul a început. Oltenii îi au printre titulari pe Pigliacceli și Cicăldău, nou-veniți. La ardeleni, surpriza e Mailat. Stadionul e arhiplin, atmosfera de senzație.

Echipele de start

CFR CLUJ: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, A. Mureșan, Camora  – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Țucudean, Mailat
Rezerve: Vâtcă, Maleș, Cr. Manea, Bordeianu, Costache, Păun, Omrani
Antrenor: Edi Iordănescu

CS U CRAIOVA: Pigliacceli – R. Popa, Gardoș, Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Cicâldău, Glavina, Mitriță
Rezerve: L. Popescu, Kelici, Briceag, Markovici, Bărbuț, Mihăilă, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Radu Petrescu
A1: Ovidiu Artene
A2: Marius Urzică

Este primul meci cu trofeul pe masă pe noul stadion „Ion Oblemenco”. Precedentele 19 dueluri din Supercupa României au avut loc în București (14), Cluj-Napoca (2), Piatra Neamț, Constanța și Botoșani. Craiova devine cel de-al cincilea oraș din provincie care găzduiește Supercupa României.

Bucureşteanul Radu Petrescu a fost delegat de Comisia Centrală a Arbitrilor să conducă partida dintre CFR 1907 Cluj şi Universitatea Craiova.

Radu Petrescu

Petrescu îi va avea ca arbitri asistenţi pe Ovidiu Artene din Vaslui şi pe Marius Urzică din Piatra Neamţ. Cel de-al patrulea oficial va fi Marius Avram, în timp ce observator de arbitri a fost desemnat Sorin Boca din Iaşi, potrivit FRF.

Observator de joc a fost delegat arădeanul Adrian Lucaci.

CSU Craiova – CFR Cluj, în Supercupa României. Precedentele câștigătoare

Până acum s-au disputat 19 ediţii ale Supercupei României, 6 câştigate de Steaua (FCSB), 4 de către Rapid, 2 de Dinamo, CFR Cluj, Astra Giurgiu, câte una de Oţelul Galaţi, ASA Târgu Mureş şi FC Voluntari.

Universitatea dispută în premieră Supercupa României, în timp ce pentru CFR este a patra oară când luptă pentru trofeu.

Ultima Supercupă a fost cucerită de FC Voluntari, în calitate de deţinătoare a Cupei României, după 1-0 în 2017 cu campioana de atunci, FC Viitorul.

2006 Steaua Bucureşti – Rapid Bucureşti 1-0
2007 Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1-1, după prelungiri; 7-6 la loviturile de departajare
2009 CFR Cluj – Unirea Urziceni 1-1, după prelungiri; 4-3 la loviturile de departajare
2011 Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti 1-0
2012 Dinamo Bucureşti – CFR Cluj 2-2, după prelungiri; 4-2 la loviturile de departajare
2013 Steaua Bucureşti – Petrolul Ploieşti 3-0
2014 Astra Giurgiu – Steaua Bucureşti 1-1, după prelungiri; 5-3 la loviturile de departajare
2015 ASA Târgu Mureş – Steaua Bucureşti 1-0
2016 Astra Giurgiu – CFR Cluj 1-0
2017 FC Voluntari – FC Viitorul Constanţa 1-0