CUPA EHF

DINAMO – MAGDEBURG 33-34 (18-14)

Dinamo a ratat printre degete măcar o remiză de răsunet în meciul cu Magdeburg. Gruparea bucureșteană a condus la pauză cu patru goluri, a avut și avans de cinci ”lungimi”, dar și-a pierdut ”benzina” la mijlocul reprizei secunde și a fost întrecută. Pe final, Dinamo a egalat, scor 31-31, dar pe final a fost întrecută. Eroul ”câinilor” a fost portarul Irimuș, autor a 18 intervenții salvatoare.

Min. 57 – Dinamo a egalat: 31-31.

Min. 52 – Pe contraatac, Magdeburg s-a distanțat: 26-29.

Min. 44 – Dinamo e în genunchi: 22-25.

Min. 41 – Nemții egalează, apoi trec în față. Șandru ratează de la 7 metri: 22-23.

Time-out, min. 38, germanii au ajuns la două goluri. Irimuș are 12 parade: 21-19.

Ionuț Irimuș

Min. 34 – Iarăși 5 goluri: 20-15.

Min. 31 – S-a reluat partida. Nemții au modificat primii tabela. Irimuș, care a în prima repriză a avut 9 parade, face din nou minuni: 18-15.

PAUZĂ

Min. 29 – Dinamo se duce iarăși la 5: 17-12, 18-13.

Time-out cerut de Eliodor Voica, în minutul 28, la scorul 16-12 pentru gazde.

Min. 25 – Rămâne diferența de 5 goluri, cu portarul Ionuț Irimuș în mare formă: 15-10, 16-11.

Min. 20 – Dinamo s-a dus la 5 lungimi: 13-8.

Time-out Magdeburg, în minutul 17. Românii s-au dus la 3 goluri diferență: 10-7.

Min. 11 – Șandru o readuce pe Dinamo în avantaj: 5-4.

Min. 8 – Nemții trec în față pe tabelă, după ce extrema Weber a punctat din acțiune, de această dată: 3-4.

Min. 4 – Vrankovici majorează scorul pentru trupa lui Eliodor Voica, dar Weber reduce distanța, de la 7 metri: 2-1.

Min. 2 – Dinamovistul Ciprian Șandru a marcat primul gol al partidei: 1-0.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Sala Polivalentă din Bucureşti găzduiește un meci de cinci stele: Dinamo- Magdeburg, din Grupa A a Cupei EHF. Intrarea spectatorilor este liberă.

După minunea de la Granollers, de săptămâna trecută, Dinamo mai speră întru-un miracol, cu Magdeburg! Chiar dacă în prezent Magdeburg se află la jumătatea clasamentului în Bundesliga, formaţia germană reprezintă un nume important în handbalul european. Adversara ”câinilor” are şi o Ligă a Campionilor în palmares, obţinută în 2002, dar şi trei Cupe EHF. Bugetul celor de la Magdeburg este de aproximativ 5 milioane de euro!

Dinamo şi Magdeburg au câştigat meciuruile din prima etapă, astfel că miza partidei este locul 1 provizoriu în Grupa A. Dinamo a câştigat la Granollers cu 29-28, iar Magdeburg a învins Alborg cu 25-19, într-un meci disputat în faţa propriilor suporteri.

Dinamo a înfruntat ultima oară o formație germană acum 12 ani, Nordhorn, în Cupa EHF. Atunci, se califica în semifinalele competiţiei.

Rezultate BAC toamnă 2024. Notele, publicate pe edu.ro.