PROGRAMUL OPTIMILOR

Joi, 1 noiembrie

AFK Csikszereda – Dinamo 3-3 (2-2), 9-8 după loviturile de departajare

Majzik (48), Magyari (52), I. Berde (115) / Nistor (54 și 59), Niecuțescu (106)

La loviturile de departajare a fost nebunie: Dinamo a ratat de cinci ori, dar portarul Vlad Muțiu a apărat de patru ori, egalând recordul deținut de Helmut Duckadam! Dinamovistul Delorge a ratat ultimul penalty, dar arbitrul a decis să dicteze repetarea, fiindcă portarul s-a mișcat. Portarul ciucan a scos din nou șutul belgianului. De la Dinamo au mai ratat Hanca, Grozav, Vlad Olteanu și Denis Ciobotariu.

Vlad Muțiu

Dunărea Călărași – FCSB 2-1
Șeroni (47), Dobrosavlevici (80) / Cr. Dumitru (82)

Miercuri, 31 octombrie

CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-5, ora 16:3o
Prosser 3, Fl. Ștefan 13, Simonovski 25, Nouvier 45, Ad. Rus 66

VIDEO Elevul Sima a picat BAC-ul! Portarul de la CS Mioveni, evoluție CATASTROFALĂ în Cupă, cu Sepsi » Colegii și-au făcut cruce

Universitatea Cluj – Astra 3-4 prelungiri,  ora 19:00
Abrudan 2, Taub 5, 8/ Llulaku 13 Pen., 75., Cestor 24, Sepsi 98 aut.

Abrudan (U) a fost eliminat (88).

U CLUJ – ASTRA 3-4 // FOTO Fază de cascadorii râsului! A finalizat de pe linie deși era în ofsaid: „Am vrut să apărem la CNN!”

Astra Giurgiu a făcut două schimbări în prelungiri, în total 4. În conformitate articolul 30, punctul 11 din ediţia 2018 a ROAF, regulament aprobat în şedinţa Comitetului de urgenţă din 20 iulie 2018, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiția ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.
Potrivit vechiului regulament cea de-a patra schimbarea putea fi efectuată în prelungiri doar dacă fusese făcute trei înlocuiri în 90 minute. ”În conformitate cu modificarea articolul 30, punctul 11 din ROAF, aprobată în şedinţa Comitetului Executiv din 8 august 2017, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe toată durata celor 90 de minute regulamentare de joc. Totodată, va fi permisă efectuarea unei a patra înlocuiri de jucători numai în reprizele de prelungiri și doar în situația în care celelalte trei schimbări au fost efectuate pe durata celor 90 de minute regulamentare de joc”.

Sanoh 55, Frăsinescu 75/ I. Hagi 16 pen., Mățan 30

VIDEO Ianis magicianul » Messi și Ronaldo nici n-au încercat ce a reușit Hagi Jr. în Cupă! Un singur fotbalist îl depășește

Au marcat de la loviturile de departajare: Platini, Kamer Qaka, Narcis Bădic / Ianis Hagi, Andrei Ciobanu, Vlad Achim, Carlo Casap, Lyes Houri

A ratat la loviturile de departajare: Daudet NDongala / .

►Min 73: Andrei Cristea a fost eliminat direct după ce l-a înjurat pe arbitrul Marcel Bîrsan

––––––

URNA A

Echipele care au ajuns în optimile Cupei României în sezonul precedent, plus două excepţii