ACTUALIZARE 7 FEBRUARIE (23.00). FC Barcelona – Atletico 1-1 VIDEO (în tur 2-1).
Sergio Roberto (57, Barcelona), Ferreira Carrasco (69, Atletico) și Suarez (90, Barcelona) au fost eliminați. Gameiro (Atletico) a ratat un penalty (79).

ACTUALIZARE 7 FEBRUARIE: FC Barcelona va întâlni, marți, de la ora 22.00, pe Atletico Madrid, în manșa retur din semifinalele Cupei Spaniei.

În partida tur, disputată la Madrid, FC Barcelona s-a impus cu 2-1, așa că trupa catalană este favorită pentru calificarea în ultimul act al competiției.

Cealaltă seminfinală, Alaves – Celta Vigo, va avea loc, miercuri, de la ora 22.00. În tur scorul a fost egal, 0-0.

ACTUALIZARE 2 FEBRUARIE: semifinală CUPA SPANIEI: Celta Vigo – Alaves 0-0

ACTUALIZARE 1 FEBRUARIE. Semifinală Cupa Spaniei: Atletico Madrid – Barcelona 1-2 VIDEO.

ACTUALIZARE 23.55. Barcelona  – Sociedad 5-2 (în tur 1-0).

Cu o săptămână în urmă, la Madrid, Real a pierdut neaşteptat meciul cu Celta Vigo contând pentru manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei.

A fost 2-1 pentru Celta, aşa că trupa pregătită de Zinedine Zidane a tras din greu, miercuri, ca să remonteze acest handicap.

Până la urmă, la capătul unui meci de infarct, Real n-a reuşit s-o înghenuncheze pe Celta, scor 2-2, şi a ratat calificarea în semifinalele Cupei Spaniei.

Tot miercuri a fost programat returul unui alt sfert de finală, Eibar – Atletico Madrid. În tur, în capitala Spaniei, Atletico s-a impus la scor de neprezentare, 3-0. În retur a fost 2-2, iar Atletico a făcut pasul spre semifinale.

Prima echipă calificată în semifinalele Cupei Spaniei este Alaves. După 2-0 în tur, cu Alcorcon (în tur, Alaves a acces în semifinale, după ce, meciul retur, disputat, marţi, s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Celălalt sfert de finală se dispută între FC Barcelona – Real Sociedad (în tur, 1-0).