David Popovici a cucerit aurul după o cursă dramatică. Sportivul român a revenit fantastic în ultimii 50 de metri și a câștigat la o diferență de 0.02 secunde față de englezul Matthew Richards. Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, cu 1:44.79.

VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Popovici, dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a fost cel mai rapid atât în serii (1:45.65) cât şi în semifinale (1:44.53).

Este primul aur din istoria înotului masculin din România și abia a doua medalie. Singurul bărbat înotător medaliat până acum a fost Răzvan Florea, cu bronz în proba de 200 de metri spate de la Atena, din 2004. De altfel, ultima medalie olimpică a înotului românesc datează de atunci.

VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 5

Popovici va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Citește și: Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice – azi, 29 iulie. David Popovici luptă pentru aur în finala probei de 200 de metri liber