Pe Signal Iduna Park, fanii Borussiei au format un uriaș puzzle galben, în timp ce utrașii bavarezilor s-au dezlănțuit și au colorat stadionul cu torțe și fumigene.

Lewandowski a deschis scorul pentru Bayern în minutul 26, finalizând cu capul centrarea lui Gnabry.

Borussia a reușit să egaleze după pauză, prin Reus, care l-a învins fără emoții pe Neuer, din penalty.

Bucuria gazdelor nu a durat decât patru minute, pentru că același Lewandowski, din nou cu capul, a readus-o pe Bayern în avantaj.

Au urmat minute de asediu total la poarta lui Neuer. Reus a făcut „dubla” în minutul 67, servit excelent de Pisczek. Trimis pe teren în minutul 67, Paco Alcacer, fotbalistul care traversează unul dintre cele mai bune sezoane ale carierei, a înscris golul care a declanșat nebunia în tribune.

S-a terminat în final 3-2, după un final incendiar, în care Lewandowski a avut un gol anunlat pe motiv de ofsaid în al cincilea minut al prelungirilor!

• Borussia Dortmund acumulează 27 de puncte, își consolidează poziția de lider și se distanțează la 7 lungimi de Bayern, care e abia pe 3. Pe 2 e o altă Borussie, Moenchengladbach, cu 23 de puncte.