Ieri se adunaseră 14 ani şi 3 luni de când Adrian Mutu evoluase pentru ultima oară în campionatul României.
Şi tot atât timp de când atacantul marcase. Juca pentru Dinamo şi înscria de două ori din penalty în poarta Farului.
Briliantul adunase 33 de goluri în 74 de jocuri în prima ligă înainte să se mute cu bagaje cu tot în Italia, la Inter.
Revenirea “vârfului” în Divizia A s-a făcut la Braşov. Îmbrăcat în galben-albastru, Mutu, din postura de lider, de căpitan de echipă, trebuia să facă pe dracu-n patru şi să adune puncte pentru Petrolul, să o menţină în lupta pentru titlu.

Zicu, schimbat în repriza a doua

“Aglomeraţi”, înghesuiţi şi incomodaţi, “lupii galbeni” s-au mişcat greu în prima repriză. Urât. La fel şi Ianis Zicu. La fel şi Mutu, care în lipsă de mingi şi-a coordonat colegii în teren.
În ultimul minut, după ce FC Braşov a rămas în “10” (Aganovic, 44), “Briliantul” a fost aproape de un gol spectaculos, după ce a tras din lovitură liberă la vinclu. În mitanul secund, Zicu a fost schimbat. Mutu însă a început să se mişte bine. Spre foarte bine.
La fel şi Petrolul. Ardelenii, în inferioritate, păreau pradă sigură. Şi, presaţi, au şi înscris. În propria poartă (Madeira, 65)! Dar, finalul a adus surpriza! Cristi Balaj i-a stricat revenirea lui Mutu în prima divizie. A dat penalty uşor pentru gazde, Cristi Ionescu egalând (1-1).