În primele 70 de minute din meci, Emmanuel Macron a privit liniștit, din scaun. Prima tresărire a avut-o în minutul 79, când Kolo Muani a obținut o lovitură de la 11 metri, scrie GSP.ro. Președintele francez a fost surprins chiar rugându-se înaintea execuției lui Mbappe, care a marcat din 11 metri.

Franța a avut o revenire incredibilă de la 0-2 printr-o „dublă” semnată de Mbappe în minutele 80 (penalty) și 82.

În acel timp, Macron a fost surprins în mai multe ipostaze. S-a ridicat de pe scaun, a strâns pumnul, a lovit cu el în aer și a strigat timp de câteva zeci de secunde.

Golul egalizator semnat de Kylian în minutul 82 a avut un efect și mai mare pentru Macron. Președintele francez și-a dat jos sacoul și a urmărit restul finalei doar în cămașă.

Afectat de victoria Argentinei în finală, Mbappe a fost consolat de Macron. Președintele francez a coborât din loja VIP pe teren și l-a îmbrățișat pe fotbalist.

VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 8

Argentina a câștigat finala cu Franța, cu scorul 3-3, 4-2, după executarea loviturilor de departajare, și a luat Cupa Mondială de fotbal pentru a treia oară în istorie.