Minutul 90+2: GOL ANGLIA: Sturridge a înscris după o fază încâlcită în careu.

Minutul 56: GOOL ANGLIA: Nou intratul Vardy, care i-a luat locul la pauză lui Kane, a înscris din apropiere, după ce a primit mingea deviată de un fundaș galez.

Minutul 45: Pauză.

Minutul 42: GOOOL ȚARA GALILOR. Gareth Bale a executat uluitor o lovitură liberă. Joe Hart are partea lui de vină la acest șut de la peste 30 de metri.

Minutul 26: Gary Cahill a reluat de la câțiva metri, cu capul, în brațele portarului galez.

Minutul 7: Sterling a reluat peste transversală de la câțiva metri.

Minutul 1: Meciul a început.

Anglia – Țara Galilor, primul duel britanic de la Campionatul European, e programat azi, de la ora 16.00, la Lens. Mari favoriți, elevii lui Roy Hodgson nu-și permit încă un pas greșit, după egalul cu Rusia. Nu că le-ar afecta șansele de calificare, ci fiindcă vor locul 1 într-o grupă relativ lejeră, dar în care câte trei puncte au acumulat „outsiderele” Țara Galilor și Slovacia.

Cel mai puternic argument al galezilor este, bineînțeles, Gareth Bale. Anglia e echipa care a lăsat cea mai bună impresie, deși n-a câștigat în meciul de debut. Anglia și Țara Galilor s-au întâlnit de 19 ori, iar englezii au 13 victorii, spre deosebire de cele doar patru ale galezilor. Golaverajul este 35-11 în favoarea primilor, evident.

La fluierul arbitrului Fleix Brych, din Germania, cei doi antrenori vor alinia echipele de bază.

ANGLIA – ȚARA GALILOR 2-1

Marcatori: Vardy (56), Sturridge (90+2) / G. Bale (42)

ANGLIA: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Llallana, Kane, Sterling. Selecționer: Roy Hodgson

ȚARA GALILOR: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, N. Taylor – Ramsey, Ledley, Allen – Robson Kan0u, Bale. Selecționer: Chris Coleman

Arbitru: Felix Brych