Orădeanul a deschis drumul în victoria echipei sale, Palermo, pe teren propriu, scor 3-0, cu Pescara, liderul din Serie B.

Pușcaș, 22 de ani, a marcat în minutul 37. În minutul 86, Radoslaw Murawski a majorat diferența, iar în minutul 87 s-a făcut 3-0 (gol Stefano Moreo).

În minutul 57, Pușcaș, convocat de Cosmin Contra la națională pentru meciul cu Lituania, a primit cartonaș galben. Românul a ieșit în minutul 81, fiind înlocuit cu Stefano Moreo.

Cu victoria de duminică seară, Palermo ajunge la 24 de puncte și urcă pe primul loc. Pescara coboară pe locul secund, cu 22 de puncte, dar și cu un meci în minus.

În Serie A promovează automat primele două clasate, iar pozițiile 3-8 susțin meciuri de baraj.