Rapid a zburdat pe teren în prima repriză, dar ratările şi arbitrul Sebastian Colţescu, care nu a văzut un henţ în careu comis de Panin (25), i-au privat de un scor mai mare la pauză. A fost doar 1-0 pentru bucureşteni, după un gol înscris cu capul de Herea (19), la o pasă perfectă a lui Bozovici, fotbalist care aflase doar cu o oră înainte de joc că i-a decedat mama!
În a doua parte, arbitrul le-a refuzat un gol oaspeţilor, trecând cu vederea faptul că balonul trimis de Herea a fost scos din poartă de Beto (66), dar Grigorie (71), Rui Duarte (74), Alexa (85) şi Deac (90) au adus liniştea pe stadion, marcând pentru un “sec” 5-0. În urma acestei victorii , giuleştenii încep să-şi facă din nou calcule pentru titlu, în timp ce antrenorul CFRului, Jorge Costa, este ca şi demis de la Cluj.