Tecău merge mai departe după un meci-maraton care s-a întins pe două zile și s-a terminat în setul decisiv cu 12-10 pentru echipa românului, împotriva perechii Arnaud Clement (Franța) / Lukas Dlouhy (Cehia).
Primul set a fost câștigat de Clement și Dlouhy, scor 3-6, însă Tecău și Lindstedt au revenit solid în setul doi, scor 6-1. Un break în finalul setului trei le-a adus din nou conducerea adversarilor lui Tecău, însă finalul i-a aparținut românului și partenerului său. 6-4 în cel de-al patrulea set și un 12-10 incredibil în decisiv îl duc din nou pe Horia în semifinalele de la Wimbledon.
Pentru un loc în finala de la Londra, Tecău și Lindstedt îi vor înfrunta pe Christopher Kas (Germania) și Alexander Peya (Austria).
Anul trecut, Tecău și Lindstedt au ajuns până în finală la Wimbledon, dar au pierdut în ultimul act în fața perechii Jurgen Melzer/Philipp Petzschner, în trei seturi, scor 1-6, 5-7, 5-7.