Azmoun a deschis scorul pentru iranieni, în minutul 24. Ahmed Yasin (56) a egalat pentru Irak și a trimis partida în prelungiri.

Younis Mahmoud i-a adus în avantaj pe irakieni (90+3), iar Pouraliganji a restabilit egalitatea (103).

Dhurgham Ismail a dus scorul la 3-2 pentru Irak, din penalty, cu patru minute înainte de finalul prelungirilor și se părea că Irakul este calificată. Nu a fost de acord Ghoochannejhad, care a a adus o egalare dramartică Iranului, în minutul 119.

S-a ajuns la penalty-uri, acolo unde au transformat: Pouraliganji, Nekounam, Hosseini, Ghafouri, Jahanbakhsh și Teymourian pentru Iran, respectiv Waleed Salim, Ali Adnan, Younis Mahmoud, Yaser Kasim, Marwan Hussein și Salam Shakir, pentru Irak.

Au ratat Hajsafi și Amiri (penalty-ul decisiv), pentru Iran, respectiv Abdulameer, pentru Irak.

În semifinale, Irak va întâlni Coreea de Sud (luni, ora 11.00), iar Australia Emiratele Arabe Unite (marți, ora 11.00).