Două dintre marile favorite la titlul continental s-au înfruntat la München, pe Allianz Arena. Elevii lui Roberto Mancini, care au controlat meciul pe întreaga sa durată, au marcat prin Bonucci, însă reușita a fost anulată de VAR. Au scris 2-0 pe tabelă, după reușitele lui Barella, în minutul 31, şi Insigne, în minutul 44.

Belgienii au relansat jocul prin Lukaku, în minutul 45+2, din penalty, după un 11 metri ușor acordat de arbitrul Vincici.

După pauză, „Dracii roșii” au încercat să marcheze golul care să ducă meciul în prelungiri, însă Lukaku a ratat de fiecare dată.

Italia l-a pierdut pentru semifinală pe Spinazzola, fundașul stânga revelație, scos pe targă, cu ruptură musculară.

Semifinala Italia – Spania are loc pe 6 iulie, pe Wembley. la Londra. Ibericii au depășit Elveția în sferturi.

Celelalte două sferturi de finală se joacă sâmbătă: Cehia – Danemarca (ora 19:00) și Ucraina – Anglia (ora 22:00). Ambele meciuri sunt transmise de Pro TV.