Catalanii au deschis scorul în minutul 6, prin francezul Antoine Griezmann, transferat în această vară de la Atletico Madrid, iar apoi şi-au majorat avantajul prin Arthur (15). Oaspeţii au redus din handicap în finalul primei reprize, prin Santi Cazorla (44).

Victoria Barcelonei a fost umbrită, însă, de reaccidentarea starului Lionel Messi, aflat la primul său meci ca titular de la debutul acestui sezon. Argentinianul a acuzat o problemă la coapsa stângă, fiind înlocuit la pauză „din precauţie”, după cum a declarat antrenorul Barcei, Ernesto Valverde, la finalul jocului.

Rezultate înregistrate marţi în Primera Divison:

Valladolid – Granada 1-1
Au marcat: Plano (12), respectiv Carlos Fernandez (42).

Betis Sevilla – Levante 3-1
Au marcat: Moron (48), Iglesias (67), respectiv Hernani (7).

FC Barcelona – Villarreal 2-1
Au marcat: Griezmann (6), Arthur (15), respectiv Cazorla (44).

Miercuri
Mallorca – Atletico Madrid 0-2
Leganes – Athletic Bilbao 1-1
Valencia – Getafe 3-3
Real Madrid – Osasuna 2-0

Joi, Eibar – FC Sevilla 3-2, Celta Vigo – Espanyol Barcelona 1-1 şi Real Sociedad – Alaves 3-0.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Granada, Athletic Bilbao şi Real Madrid, cu câte 11 puncte, urmate de FC Barcelona, Real Sociedad, FC Sevilla şi Atletico Madrid, toate cu câte 10 puncte, etc.