Concordia Chiajna – Juventus Bucureşti 2-1

Au marcat: Prepeliță (69), Pena (76) / Ștefan (27)

VIDEO, AICI, AICI

Victorie uriașă pentru Concordia Chiajna în lupta directă cu Juventus București pentru supraviețuire în Liga 1. Ilfovenii au câștigat, greu, cu 2-1, după ce, la pauză, Juventus avea avantaj pe tabelă. Meciul a fost decis de golul lui Pena, marcat în minutul 76.

Concordia Chiajna: Caparco – Patache, Albu, Marc, Fota (85 Deaconu) – Babic, Prepeliţă – Bawab, Cristescu, Bumba (46 Nivaldo) – Batin (46 Pena)

Juventus București: Drăghia – Kardes, Wallace, Leca, Ştefan – Băjenaru, Simion, V. Gheorghe (79 Ciobanu) – Drăghici (70 Ciolacu), Elek, Rabei (62 Nicoară)

Min. 76: Pena a profitat de un balon respins în lateral de Drăghia și a marcat cu un șut din 10 metri

Min. 69: Prepeliță a marcat din fața porții goale, după ce portarul Drăghia a respins în față mingea reluată cu capul de același mijlocaș de la Chiajna

Min. 27: Ștefan a deschis scorul, cu un șut din unghi, de la 6 metri

A început meciul

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

O înfrângere au suferit ilfovenii în precedentele șase jocuri disputate din postura de gazde, 3-4 cu Dinamo (12 februarie 2018), în rest au două victorii şi trei rezultate de egalitate.

Juventus este neînvinsă în ultimele patru meciuri jucate în deplasare, interval în care a înregistrat o victorie (2-1 cu Dinamo) şi trei remize albe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat 2017-2018, când ilfovenii au câştigat patru puncte dintre cele șase puse în joc.

– 12 august 2017, primul meci: Concordia – Juventus 1-1. Cristescu a deschis scorul în minutul 44, apoi Simon Măzărache a adus egalarea chiar în prelungirile primei reprize.

– În retur, pe 24 noiembrie 2017, „vulturii” din Chiajna s-au impus categorc, scor 5-0, marcatori Cristescu (2), Deaconu, Bumba şi Bud.

Ion Moldovan vs Marius Baciu, duel în premieră.

Antrenorul Marius Baciu a debutat pe prima scenă chiar pe banca ilfovenilor, pe 8 aprilie 2015: FC Botoşani – Concordia 3-0. I-a condus pe ilfoveni în 19 jocuri din ediţiile 2014-2015 (a reuşit salvarea de la retrogradare) şi 2015-2016, palmares șase victorii – patru remize – nouă înfrângeri.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Concordia – 27 ani şi 7 luni; Juventus – 25 ani şi 5 luni.

sursa: lpf.ro