Echipa națională a obținut o victorie clară împotriva Ciprului, pe un stadion plin de suporteri români. Într-o primă repriză extraordinară, ocaziile au început cu Stanciu în minutul 12, iar în minutul 16 Dennis Man a marcat după o serie de șuturi ale tricolorilor în careul mare și bâlbâieli ale gazdelor. Răzvan Marin a transformat un penalty în minutul 25, după un fault la Mihăilă, iar Radu Drăgușin a încheiat prima parte cu un gol din lovitură de cap în minutul 36, stabilind scorul pauzei. A fost primul gol pentru Drăgușin la națională.

În repriza secundă, ai noștri nu au mai forțat. Nicușor Stanciu și Drăguș au încercat să mărească avantajul, dar fără succes, iar în minutul 86 Olaru a șutat puternic, mingea a intrat în cele din urmă în poartă, dar s-a semnalizat offside.

Echipa lui Mircea Lucescu este lider în grupa C2 cu 9 puncte, Kosovo este pe locul 2 cu 6 puncte, Cipru pe trei cu 3 puncte, iar Lituania pe patru, cu 0 puncte. Următorul meci al României va fi în deplasare cu Lituania, marți, 15 octombrie.

Momentul în care Răzvan Marin înscrie golul 2 al României la Larnaca, din penalty. Foto: Ionuț Iordache / GSPIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 38
Un profesor universitar din Sibiu e acuzat de mai multe forme de abuz asupra studenților. Reacția Universității
Recomandări

***

LIVE SCORE Cipru – România 0-3 (final)

UPDATE ora 23.38: După o repriză secundă în care tricolorii nu au mai forțat, meciul s-a terminat cu același scor ca la pauză, 3-0 pentru România

UPDATE ora 22.51: Partida s-a reluat

UPDATE ora 22.36: Pauză. Cipru – România 0-3

UPDATE ora 22.21: Drăgușin reia cu capul din careul mic o centrare a lui Dennis Man și duce scorul la 3-0 pentru România.

România a câștigat în Cipru cu 3-0 și este lider în Liga Națiunilor cu punctaj maxim
Momentul în care Radu Drăgușin înscrie primul său gol la națională. Foto: Ionuț Iordache / GSP

UPDATE ora 22.09: Răzvan Marin transformă lovitura de la 11 metri cu un șut aproape de vinclu

Momentul în care Răzvan Marin înscrie golul 2 al României, din penalty. Foto: Ionuț Iordache / GSP

UPDATE ora 22.08: România primește un penalty după o cădere a lui Mihăilă în careul de 16 metri

UPDATE ora 22.00: Dennis Man a deschis scorul cu un șut din câțiva metri, după o serie de bâlbe în apărarea gazdelor

Anul 2024, cel mai cald din istoria măsurătorilor meteorologice. Ziua în care 24 de stații meteo din România au arătat peste 40 °C
Recomandări
Momentul în care Dennis Man deschide scorul. Foto: Ionuț Iordache / GSP

UPDATE ora 21.45: partida a început, gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start:

Cipru: Mall – Artymatas, Laifis, Panagiotou – Antoniou, Kousoulos, Kastanos, N. Ioannou – Loizou, Pittas, Tzionis. Selecționer: Sofronis Avgousti

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Stanciu (cpt.), M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă.

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Manea, Ghiţă, Alibec, Chipciu, Puşcaş, Ianis Hagi, Fl. Coman, Olaru, Mitriţă, Sorescu. Selecționer: Mircea Lucescu

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Firma românească unde un simplu șofer are un salariu mai mare decât un prefect face angajări. Ce meserii se caută
Sătulă de critici, Bianca Drăgușanu a răbufnit și a postat imagini fără machiaj! Niciodată nu a mai fost văzută așa, val de reacții
Viva.ro
Trecutul secret al Monicăi Bîrlădeanu. Cum arăta când era chelneriță, în Iași. Care au fost bărbații cu care s-a iubit
Libertateapentrufemei.ro
Satul de poveste din România în care locuiau cei mai tari tăietori de lemne. I se spunea Valea Ungurului, dar aici s-au așezat slovacii. Ei fac sarmale din cartofi și pălincă din cireșe amare
FANATIK.RO
Fostul lider WTA s-a căsătorit » Cum a cucerit-o printr-o abordare pe stradă: „Este un film total! Am știut din prima”
GSP.RO
Animalul pe care românii știu cum să-l crească, dar de care nu se bucură mai deloc. E prea scump pentru buzunarele noastre și ajunge pe mesele bogaților. S-a dat liber la export anul acesta și fermierii sunt sfătuiți să vândă cu banii jos
FANATIK.RO
'În biserică, cu cununiile pe cap, telefoanele sunau și amanta urla'. Anamaria Prodan, noi dezvăluiri despre separarea de Laurențiu Reghecampf. A făcut publice detalii intime din relația lor!
Unica.ro
Horoscop financiar 14 – 20 octombrie 2024. Află cine are câștiguri în plus săptămâna aceasta!