Echipa națională a obținut o victorie clară împotriva Ciprului, pe un stadion plin de suporteri români. Într-o primă repriză extraordinară, ocaziile au început cu Stanciu în minutul 12, iar în minutul 16 Dennis Man a marcat după o serie de șuturi ale tricolorilor în careul mare și bâlbâieli ale gazdelor. Răzvan Marin a transformat un penalty în minutul 25, după un fault la Mihăilă, iar Radu Drăgușin a încheiat prima parte cu un gol din lovitură de cap în minutul 36, stabilind scorul pauzei. A fost primul gol pentru Drăgușin la națională.

În repriza secundă, ai noștri nu au mai forțat. Nicușor Stanciu și Drăguș au încercat să mărească avantajul, dar fără succes, iar în minutul 86 Olaru a șutat puternic, mingea a intrat în cele din urmă în poartă, dar s-a semnalizat offside.

Echipa lui Mircea Lucescu este lider în grupa C2 cu 9 puncte, Kosovo este pe locul 2 cu 6 puncte, Cipru pe trei cu 3 puncte, iar Lituania pe patru, cu 0 puncte. Următorul meci al României va fi în deplasare cu Lituania, marți, 15 octombrie.

VEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 38

***

LIVE SCORE Cipru – România 0-3 (final)

UPDATE ora 23.38: După o repriză secundă în care tricolorii nu au mai forțat, meciul s-a terminat cu același scor ca la pauză, 3-0 pentru România

UPDATE ora 22.51: Partida s-a reluat

UPDATE ora 22.36: Pauză. Cipru – România 0-3

UPDATE ora 22.21: Drăgușin reia cu capul din careul mic o centrare a lui Dennis Man și duce scorul la 3-0 pentru România.

Momentul în care Radu Drăgușin înscrie primul său gol la națională. Foto: Ionuț Iordache / GSP

UPDATE ora 22.09: Răzvan Marin transformă lovitura de la 11 metri cu un șut aproape de vinclu

Momentul în care Răzvan Marin înscrie golul 2 al României, din penalty. Foto: Ionuț Iordache / GSP

UPDATE ora 22.08: România primește un penalty după o cădere a lui Mihăilă în careul de 16 metri

UPDATE ora 22.00: Dennis Man a deschis scorul cu un șut din câțiva metri, după o serie de bâlbe în apărarea gazdelor

UPDATE ora 21.45: partida a început, gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start:

Cipru: Mall – Artymatas, Laifis, Panagiotou – Antoniou, Kousoulos, Kastanos, N. Ioannou – Loizou, Pittas, Tzionis. Selecționer: Sofronis Avgousti

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Stanciu (cpt.), M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă.

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Manea, Ghiţă, Alibec, Chipciu, Puşcaş, Ianis Hagi, Fl. Coman, Olaru, Mitriţă, Sorescu. Selecționer: Mircea Lucescu