09 iul. - Acum 3 luni
09-07-2024

Final de meci. Spania, în finală

Arbitrul a fluierat finalul meciului. Spania câștigă cu 2-1, goluri Yamal (21) și Olmo (25), respectiv Muani (9), și se califică în finala Euro 2024.

09-07-2024

Min. 90+3: Ultimele două schimbări, Spania

Min. 90+3: Spania mai efectuează două schimbări. Ies Yamal și Nico Williams, intră Torres și Zubimendi.

09-07-2024

Cinci minute de prelungiri

Min. 90: De la margine se arată cinci minute de prelungiri

09-07-2024

Min. 86: Ocazie, Franța

Min. 86: Mbappe îl depășește pe Laporte, pătrunde în careu, dar șutează peste din poziție excelentă.

Spania merge în finala Euro 2024, după ce învins Franța cu 2-1. Golul diferențiator marcat de Yamal, tânărul de 16 ani

Spaniolii schimbă a doua oară. Ies Morata și Olmo, intră Oiarzabal și Merino

Cum a ajuns o firmă de avocați să pună poprire pe indemnizația de handicap a victimei unui accident auto: „Mi-au zis că pot scoate despăgubiri. M-au păcălit, am semnat, asta e”
Recomandări
09-07-2024

Min. 62: Triplă schimbare la Franța

Min. 62: Kolo Muani, Rabiot și Kante sunt înlocuiți de Barcola, Camavinga și Griezmann.

09-07-2024

Min. 58 Un spectator a intrat pe teren

Un spectator a intrat pe teren și a vrut să facă o poză cu francezul Mbappe. A fost scos rapid de pe câmpul de joc de oamenii de ordine. În același minut, Spania a făcut o primă schimbare: Jesus Navas a fost înlocuit de Daniel Vivian.

Spectatorul intrat pe teren a fost blocat de oamenii de ordine în momentul în care a vrut să facă o poză cu francezul Kylian Mbappe. Foto: Profimedia
09-07-2024

Min. 57: Ocazie, Franța

Min. 57: Mbappe pătrunde pe stânga, intră în careu și trage puternic, însă Unai Simon prinde mingea.

09-07-2024

Min. 53: Ocazie, Franța

Min. 53: Aurelien Tchouameni (Franţa) s-a demarcat de adversar şi a lovit balonul puternic cu capul, dar portarul Unai Simon a reținut cu siguranță.

09-07-2024

Min. 46: Ocazie, Spania

Min. 46: Nico Williams pătrunde pe partea stângă, însă portarul Maignan îi iese în întâmpinare și interceptează mingea în afara careului.

Ruptura din interior crește: Bloggerii militari ruși critică vehement Kremlinul și strategia folosită în războiul din Ucraina
Recomandări
09-07-2024

S-a reluat jocul

A început repriza secundă la Munchen. Nicio modificare în garniturile celor două echipe.

09-07-2024

Pauză. Spania – Franța 2-1

Final de primă repriză. La pauză, Spania conduce Franța cu 2-1

09-07-2024

Două minute de prelungiri

Min. 45: Arbitrul de la margine arată două minute suplimentare. Pe teren, spaniolii reușesc să țină balonul cât mai mult în posesia lor

09-07-2024

Min. 25: Gol, Spania

Min. 25: Dani Olmo pătrunde și șutează puternic din careul mare, iar mingea este deviată în plasă de Kounde.

Dani Olmo (dreapta) celebrează golul doi al Spaniei marcat în partida cu Franța din semifinalele Euro 2024. Foto: Profimedia
09-07-2024

Min. 21: Gol, Spania

Min. 21: Spania restabilește egalitatea. Yamal trimite cu efect de la 22 de metri, mingea lovește bara și poposește în poarta lui Maignan.

Lamine Yamal (în tricou roșu) restabilește egalitatea la Munchen cu un șut plasat, din afara careului. Foto: Profimedia
Cine este Herbert Kickl, liderul partidului de extremă dreapta FPÖ, marele câștigător al alegerilor generale din Austria, conform primelor date
Recomandări

Lamine Yamal, a intrat în istorie, pentru că a devenit cel mai tânăr jucător care marchează la un Campionat European, la vârsta de 16 ani şi 362 de zile.

Mai multe detalii: Spaniolul Yamal, cel mai tânăr jucător care marchează la un Campionat European

09-07-2024

Min. 9: Gol, Franța!

Min. 9: Gol, Franța. Mbappe centrează perfect din banda stângă, iar Muani se înalță în careul mic și trimite cu capul balonul în plasă.

Jules Koundé (stânga) si Randal Kolo Muani se bucură după golul reușit de ultimul la începutul meciului cu Spania. Foto: Profimedia
09-07-2024

Min. 5: Ocazie, Spania

Min. 5:  Fabian Rui se înalță în careul peste fundași adverși, dar trimite mingea cu capul pe lângă poartă.

Duel pentru balon între spaniolul Rodri (în roșu) și francezul Kolo Muani. Foto: Profimedia
09-07-2024

A început meciul Spania – Franța

Prima semifinală de la Euro 2024, Spania – Franța a început. Ibericii joacă în tricouri roșii, în timp ce francezii în alb.

Echipele de start la Spania – Franța

Spania: Unai Simon – Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Olmo – Yamal, Morata, Nico Williams. Rezerve: Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran, Oyarzabal, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Fermin, Ayoze
Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tcouameni, Rabiot – Dembele, Kolo Muani, Mbappe. Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

• Franța a câștigat Euro în 1984 și 2000 și a pierdut finala din 2016 (0-0, 3-5 lovituri de departajare).
  • Spania s-a impus la Euro în 1964, 2008 și 2012.
09-07-2024

Minge specială

Semifinalele și finala Euro 2024 vor avea parte de un balon special, transmite UEFA.

09-07-2024

Cine sunt „spionii”

UEFA a prezentat mai multe informații interesante, înainte de meciul de diseară.

Francezi care au jucat/ joacă în Spania:

• Aurélien Tchouameni (Real Madrid 2022–)
  • Eduardo Camavinga (Real Madrid 2021–)
  • Ferland Mendy (Real Madrid 2019–)
  • Jules Koundé (Sevilla 2019–22, Barcelona 2022–)
  • Alphonse Areola (Villarreal 2015/16, Real Madrid 2019/20)
  • Théo Hernandez (Atlético de Madrid 2007–17, Alavés 2016/17 împrumutat, Real Madrid 2017–19, Real Sociedad 2018/19 împrumutat)
  • Antoine Griezmann (Real Sociedad 2005–14, Atlético de Madrid 2014–19, 2019 ) 2021–, Barcelona 2019–21)
  • Ousmane Dembélé (Barcelona 2017–23)

Kylian Mbappé a anunțat luna trecută că se va alătura lui Real Madrid în această vară.

Un spaniol joacă în Franța:

• Fabián Ruiz (Paris Saint-Germain 2022–)

Robin Le Normand (Pabu) și Aymeric Laporte (Agen) s-au născut în Franța.

Joacă împreună:

• Dani Carvajal și Aurélien Tchouameni (Real Madrid 2022–)
  • Dani Carvajal și Eduardo Camavinga (Real Madrid 2021–) Dani Carvajal și Ferland Mendy (Real Madrid 2019–)
  • Pedri, Ferran Torres și Jules Koundé (Barcelona 2022–)
  • Yamal, Fermín López și Jules Koundé (Barcelona 2023–)
  • Fabián Ruiz și Randal Kolo Muani, Ousmane Dembélé, Bradley Barcola (Paris 2023–)
  • Fabián Ruiz și Warren Zaïre-Emery (Paris Saint-Germain 2022–)
  • Álvaro Morata și Antoine Griezmann (Atlético Madrid 2019, 2021–)
  • William Saliba și David Raya (Arsenal 2023–)
09-07-2024

Duelul „titanilor” din poartă

Mike Maignan și Unai Simón sunt cei buni portari din Euro 2024.

Portarul francez a încasat un singur gol în cele cinci jocuri disputate, din penalty, cu Polonia. În total, goalkeeperul de la AC Milan are 16 parade salvatoare..

Portarul iberic are 10 intervenții salvatoare, primind doar două goluri.

09-07-2024

Lamine Yamal îi răspunde subtil lui Rabiot

Mijlocașul francez Adrien Rabiot (PSG) i-a transmis, înainte de meci, tânărului Lamine Yamal (FC Barcelona, 16 ani), cel mai tânăr jucător din istoria Euro: „Dacă vrea să joace în finală, va trebui să facă mai multe lucruri decât a făcut până acum”.

Lamine a răspuns pe Instagram, cu subtilitate, observă Marca: „Mișcă-te în tăcere, vorbește doar când este timpul să spui șah-mat”.

09-07-2024

L’Équipe: „Pe aici nu se trece”

L’Équipe titrează azi „No pasaran” („Ils ne passeront pas”) „, adică „Pe aici nu se trece”, o expresie care a fost folosită în diferite bătălii pentru a exprima hotărârea unui popor în apărarea unei poziții împotriva inamicului.

Prin acest mesaj, L’Équipe vrea să motiveze trupa lui Deschamps și fanii pentru lupta din această seară de pe Allianz Arena.

09-07-2024

Echipa probabilă a Spaniei

Luis de la Fuente a ales „11”-le de stat, conform publicației As: Unai Simón – Jesús Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Rodr, Dani Olmo, Fabián Ruiz – Lamine Yamal, Morata, Nico Williams.

09-07-2024

De 10 ani, Franța n-a pierdut niciun meci eliminatoriu în 90 de minute

4 iulie 2014. Aceasta este ultima dată când echipa franceză a pierdut un meci eliminatoriu în 90 de minute, fie că a fost vorba de Campionat Mondial, Campionat European sau Liga Națiunilor, observă Marca. La Mondialul brazilian, „cocoșii” au cedat cu Germania (0-1),

De atunci, francezii au jucat 17 meciuri eliminatorii, au câștigat 14 și au pierdut două la penalty-uri și unul în prelungiri.

09-07-2024

Selecționerul iberic a propus modificarea regulamentului, prin eliminarea prelungirilor

Selecționerul iberic Luis de la Fuente (63 de ani) a propus modificarea regulamentului, prin eliminarea prelungirilor și trecerea direct la loviturile de departajare, „cel puțin până la semifinale și finală”.

Mai multe detalii: Euro 2024 | Înaintea meciului cu Franța, din semifinale, selecționerul Spaniei propune schimbarea regulamentului: „Jucătorii ar fi mai proaspeți”

61 de meciuri a jucat Rodri până acum în acest sezon.

09-07-2024

Spania, de 4 ori în semifinale la ultimele 5 turnee finale

Spania se află din nou în semifinalele unui Campionat European. Este a șasea oară, de două ori între 1960 și 2004 și de patru ori între 2008 și 2024. La patru din ultimele cinci competiții continentale, ibericii au fost în semifinale, scrie Marca. Spania s-a impus la Euro în 1964, 2008 și 2012.

În 1984, în finală, Franța lui Platini a bătut Spania lui Santillana cu 2-0.

09-07-2024

Victoria iberică de la U19, de acum 5 ani

La Euro U21, din 2019 Spania a fost campioană continentală. Fabián Ruiz a fost „Balon de Aur”, iar din lot făceau parte Unai Simon, Merino, Dani Olmo și Oyarzabal.

În semifinale, ibericii au învins chiar Franța lui Marcus Thuram și Upamecano, scor 4-1.

În sferturi, Spania a învins Germania, 2-1 după prelungiri. Nemții au criticat arbitrajul englezului Anthony Taylor, care a ignorat hențul în careu al lui Marc Cucurella (minutul 105, la 1-1).

Franța s-a impus în fața Portugaliei lui Cristano Ronaldo, 0-0 și 5-3 la loviturile de departajare.

Cel mai bun atac vs cea mai bună apărare

Spania

• Grupa B (primul loc): 3-0 cu Croația, 1-0 cu Italia, 1-0 cu Albania.
  • Optimi: 4-1 cu Georgia.
  • Sferturi: 21 cu Germania, după prelungiri.

Spania a marcat cele mai multe goluri de la Euro 2024 (11).

Franța

• Grupa D (locul 2): 1-0 cu Austria, 0-0 cu Olanda, 1-1 cu Polonia
  • Optimi: 1-0 cu Belgia.
  • Sferturi: 0-0, 5-3 lov. de dep. cu Portugalia.

Franța a reușit doar 3 goluri la acest turneu final, dintre care unul din penalty și două autogoluri. A primit un gol, din 11 metri!

Franța a învins-o pe Spania în ultimul meci direct disputat. în 2021, 2-1 în finala Ligii Națiunilor.

Aymeric Laporte (în roșu, în finala Ligii Națiunilor din 2021) va fi titular și azi. Foto: Hepta

Ibericii sunt decimați, masca incomodă a lui Mbappé

Naționala condusă de Luis de la Fuente are doi jucători suspendați, iar alți doi au ieșit accidentați în duelul din „sferturi” cu Germania.

Fundașii Dani Carvajal, eliminat în minutul 120+6, și Robin Le Normand, cumul de cartonașe galbene, sunt suspendați pentru semifinala cu Franța.

Pedri a suferit o entorsă la genunchi în debutul partidei, iar presa iberică scrie că jucătorul Barcelonei nu va mai juca la Euro 2024.

Mijlocașul Fabian Ruiz a părăsit terenul accidentat în minutul 102 al partidei cu Germania și este incert.

Problema Franței este Kylian Mbappé, care evoluează cu o mască incomodă, după ce și-a spart nasul în meciul cu Austria.

Echipe probabile:

• Spania: Unai Simon – Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Dani Olmo, Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Morata, Williams
  • Franța: Maignan – Kounde, Saliba, Upamecano, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot, Griezmann – Kolo Muani, Mbappé.

Cine arbitrează

Meciul va fi arbitrat de slovenul Slavko Vincici, 44 de ani. „Omul lui Aleksandr Ceferin”, președintele UEFA, este la al treilea meci pe care îl va conduce, după Spania – Italia (1-0) şi Ungaria – Elveţia (1-3).

Arbitru internaţional din 2010, el a condus în acest sezon finala Ligii Campionilor de pe Wembley, dintre Real Madrid şi Borussia Dortmund (2-0).

În 2021, el a „fluierat” la finala Europa League, Eintracht Frankfurt – Glasgow Rangers (1-1, 5-4 după loviturile de departajare).

Spaniolii sunt favoriții bookmakerilor, cu o cotă de 2,7-2,8 la victorie. Francezii au 3,1-3,2 pentru un succes.

Vezi şi program semifinale și rezultate Euro 2024!