Scorul a fost deschis de timişoreni, în minutul 20, prin Gigel Bucur, care a marcat de la marginea careului mic, după o pasă a lui Parks. În minutul 61, a venit momentul egalului, 1-1, printr-un gol marcat cu capul de Gladki.

Douăzeci de minute mai târziu, Timişoara cunoştea din nou extazul. Acelaşi Gigel Bucur marchează la capătul unui contraatac, printr-un şut din 8 metri. Bucuria nu le-a fost lungă. În minutul 86, Şahtior reegalează după ce Fernandinho l-a învins pe Pantilimon cu un şut de la 20 de metri. Scor 2-2.

„Am reuşit un rezultat, pentru unii, surpriză. Trebuie să ne bucurăm de el pentru că am fost puşi în dificultate. Dar ne bucurăm cu măsură, este doar un rezultat bun, nu ne-am îndeplinit obiectivul.

Cel mai greu lucru pentru mine este să îi ţin cu picioarele pe pămînt pe jucători. Am reuşit să obţinem un rezultat bun, dar să nu uităm că ne aşteaptă un meci retur foarte dificil”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.