Cursa de pe circuitul Suzuka a început la ora 08:00, dar a fost întreruptă cu steag roșu după doar câteva tururi, ca urmare a ciocnirii lui Carlos Sainz de un parapet, care l-a forțat să abandoneze întrecerea.

După două ore, cursa a fost reluată. Charles Leclerc (Ferrari) a încheiat pe locul doi, dar a primit o penalizare de cinci secunde, pentru că a părăsit circuitul, spre finalul cursei, și a avut un avantaj față de Sergio Perez (Red Bull).

Verstappen a încheiat cu un avans de peste 27 de secunde față de mexicanul Sergio Perez (Red Bull) și peste 31 de secunde față de monegascul Charles Leclerc (Ferrari).

Cu 4 curse rămase în sezon, olandezul a ajuns la 366 de puncte, 113 peste Sergio Perez, 114 peste Leclerc. Cei doi nu mai au nicio șansă să-l prindă pe Verstappen, care a deveni pentru a doua oară campion în Formula 1.

Primul titlu de campion în Formula 1 l-a câștigat în decembrie 2021, la finalul cursei de la Abu Dhabi.

Cursele rămase din acest sezon sunt Texas (23 octombrie), Mexic (30 octombrie), Brazilia (13 noiembrie) și Abu Dhabi (20 noiembrie).