Mihaela Cambei a reușit să încheie competiția pe locul 2, cu un total de 205 kilograme.

Pe primul loc a terminat campioana mondială Zhihui Hou (China). Diferența dintre aur și argint a fost de 1 kilogram!

Sportiva tricoloră a ridicat 89 kilograme la prima încercare, 91 de kilograme la a doua şi 93 la a treia, la stilul smuls – cel mai bun rezultat din concurs, cu 4 kilograme peste campioana olimpică şi mondială, chinezoaica Zhihui Hou.

La aruncat a reuşit 106 kg din prima încercare, 110 la a doua şi 112 kilograme la cea de-a treia, însă, din păcate, deşi se aflase în frunte de-a lungul întregii competiţii, a fost depăşită de principala sa rivală, chinezoaica Zhihui Hou, a cărei ultimă încercare, reuşită, 117 kilograme, este şi record olimpic. Aceasta a luat aurul, cu un total de 206 kilograme.

Înaintea finalei la haltere, sportiva legitimată la CSM Onești a declarat că are un singur vis: să cucerească o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris.

În vârstă de 21 de ani, Mihaela Cambei este campioana europeană la 49 de kilograme anul acesta, la Sofia, Bulgaria. De asemenea, a câștigat aurul continental în sezonul trecut, la Erevan, Armenia.

La Campionatele Mondiale 2023 de la Riyadh s-a clasat pe locul 5, în timp ce, la CM 2022 de la Bogota a ocupat locul 4.