Scorul era 0-0, în minutul 26, când atacantul Florucz se pregătea să execute lovitura de la 11 metri. El a fost lovit între picioare de un obiect aruncat din tribună de ultrașii gazdelor.

Raul Florucz. Foto: nkolimpija.si (Photo by Vid Ponikvar/ Sportida)

Presa austriacă scrie că a fost vorba de o „mică butelie încărcată cu gaz”. Jucătorul s-a încovoiat de durere.

Meciul de pe arena Ljubski vrt, disputat în fața a 9.650 de spectatori, a fost întrerupt câteva minute și reluat ulterior.

Iar Florucz a insistat să bată și a ratat penalty-ul! El a fost, ulterior, schimbat la pauză.

Faza extinsă, de la minutul 1:17 la 3:02, în filmarea postată de Prva Liga Telemach.

Derby-ul din Slovenia dintre vicecampioana sezonului trecut (Maribor) și locul 3 (Olimpija) s-a încheiat 1-1 (Repas 26/ Lasickas 35).

În urma incidentului, Comisia de Disciplină va decide, cel mai probabil,, ca Maribor să joace câteva meciuri fără spectatori.