Golurile naționalei României au fost marcate de Șaim (6, 24),, Balogh (11 pen.) și Dumitrovici (26 – superiortate). Gazdele au punctat prin Ibricici, din 7 metri, în minutul 49, penultimul al partidei.

În finalul primei reprize de 25 de minute, un fotbalist bosniac a primit cartonașul roșu, așa că echipa țării gazdă a evoluat în inferioritate numerică timp de 5 minute.

România, campioana mondială en-titre și sextuplă campioană europeană la minifotbal, s-a calificat în semifinale la 10 din ultimele 11 participări la EURO.

La ediția actuală, România a făcut parte din grupa D. A învins Turcia (9-0) și Polonia (5-2). A remizat cu Ungaria (0-0). În optimile de finală, „tricolorii” au trecut cu 3-0 de Georgia.

În semifinale, „tricolorii” vor juca, vineri, împotriva Kazahstanului, care a trecut campioana en-titre Azerbaidjan, 0-0, 7-6 după lovituri de departajare.

Anul trecut, în finala Mondialului din Emiratele Arabe, românii au depășit echipa kazahă, 2-2, 12-11 la loviturile de departajare.