Sârbii au deschis scorul în minutul 18 prin Jovanovici şi l-au majorat în mintutul 44, beneficiind de autogolul lui Dorel Stoica la o lovitură de colţ.

Partea secundă a început mult mai bine pentru „tricolori”, Ciprian Marica fructificând forcingul cu un gol marcat în minutul 50, după o deviere splendidă a căpitanului de astăzi, Adi Mutu. Bucuria nu a durat însă foarte mult şi, în urma unui nou corner, oaspeţii au urcat scorul la 3-1, în minutul 59, prin reuşita lui Ivanovici, care a profitat de bâlbăielile lui Mirel Rădoi, retras în repriza a doua în centrul defensivei noastre.

Dorel Stoica s-a revanşat pentru greşeala de la golul doi al sârbilor, în minutul 79, când a adus o gură de oxigen printr-un gol cu capul după o lovitură liberă executată foarte bine de Mutu. Cele 15 minute rămase până la final, incluzându-le pe cele patru de prelungiri, nu au fost însă suficiente pentru ca România să poată obţine măcar un punct din această confruntare.

România – Serbia 2-3 (0-2)

Au marcat: Ciprian Marica (50), Dorel Stoica (79), respectiv, Milan Jovanovic (18), Dorel Stoica (44, autogol), Branislav Ivanovic (59).

Constanţa, stadion ”Farul”: 15.000 spectatori

Au evoluat echipele:

România: 1. Bogdan Lobonţ – 2. Cosmin Contra, 4. Gabriel Tamaş, 5. Dorel Stoica, 3. Răzvan Raţ – 11. Răzvan Cociş (18. Marius Niculae, 76), 6. Mirel Rădoi, 8. Paul Codrea (14. Cristian Tănase, 46) – 7. Florin Costea (17. Gigel Bucur, 63), 10. Adrian Mutu (căpitan) – 9. Ciprian Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 12. Costel Pantilimon – 13. Cristian Săpunaru, 15. Ovidiu Petre, 16. Bănel Nicoliţă.

Serbia: 1. Vladimir Stojkovic – 6. Branislav Ivanovic, 5. Nemanja Vidic, 3. Ivica Dragutinovic, 13. Ivan Obradovic – 17. Milos Krasic, 10. Dejan Stankovic (căpitan), 11. Nenad Milijas, 14. Milan Jovanovic (7. Bosko Jankovic, 62) – 9. Marko Pantelic (18. Neven Subotic, 66), 15. Nikola Zigic. Antrenor: Radomir Antic.

Rezerve neutilizate: 12. Vladimir Disljenkovic – 2. Antonio Rukavina, 4. Gojko Kacar, 8. Danko Lazovic, 16. Zdravko Kuzmanovic.

Arbitru: Matteo Trefoloni; arbitri asistenţi: Alessandro Stagnoli, Renato Faverani; arbitru de rezervă: Nicola Rizzoli (toţi din Italia). Observator pentru arbitri: Victor Mintoff (Malta); Comisar FIFA: Adrian Titicombe (Anglia).

Cartonaşe galbene: Mutu (40), Zigic (55), Rădoi (55), Subotic (73), Tamaş (90).