Atacantul lui Auxerre rămâne fără gol în acest sezon şi după partida jucată, sâmbătă, în Cupa Franţei. Cu “Nico” pe teren până în minutul 105, Auxerre a ratat calificarea în “şaisprezecimi”, fiind învinsă la penalty-uri de divizionara secundă Ajaccio (3-2). Internaţionalul român a avut ocazia să înscrie golul calificării în ultimul minut al timpului regulamentar, dar nu l-a putut bate pe portarul advers din poziţie ideală.

Nu a mai marcat de zece luni

Fostul rapidist nu a înscris în nici una din cele trei competiţii din stagiunea 2008-2009: campionat, cupă şi Cupa Ligii, în condiţiile în care anul trecut fusese golgheterul formaţiei franceze! Ultimul gol marcat pentru Auxerre datează din 30 martie 2008, când românul a perforat poarta lui Lille. La forma proastă a lui Daniel Niculae au contribuit inclusiv decesul tatălui său, survenit în septembrie 2008, şi una din deciziile antrenorului echipei naţionale, Victor Piţurcă. Selecţionerul “tricolorilor” l-a convocat iniţial pe “Nico” pentru meciul cu Franţa (2-2) din preliminariile pentru Mondialul din 2010, pentru a-l anunţa apoi că nu mai contează pe serviciile lui când fotbalistul sosise deja în ţară! Din acest motiv, atacantul a anunţat că nu mai vine la naţională.