UPDATE ora 21.45: David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris cu al cincilea timp.

Sportivul român a ocupat locul doi în seria a doua, cu timpul de 47 de secunde şi 66 de sutimi. Seria a fost câştigată de chinezul Zhanle Pan (47.21).

Mai multe detalii: David Popovici s-a calificat în finala la 100 metri liber. Românul, în ultimul act cu al cincilea timp

UPDATE ora 21.20. Echipa feminină de gimnastică a României a terminat pe locul 7, marţi, 30 iulie, în finala pe echipe de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Mai multe detalii: România, pe locul 7 în finala pe echipe la gimnastică artistică

UPDATE ora 20.15. Naţionala de polo a României a fost învinsă, marţi, de reprezentativa SUA, scor 8-14 (3-3, 0-3, 1-4, 4-4), în al doilea meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Pentru România au marcat Colodrovschi 3 goluri, Georgescu 3, Luţescu 1 și Neamţu 1.

În prima partidă din grupa A, tricolorii au cedat în faţa vicecampioanei olimpice de la Tokyo, Grecia, cu 7-14. Următoarea adversară va fi Croaţia (1 august).

UPDATE ora 19.05. Lăcrămioara Perijoc a ratat, marţi, calificarea în sferturile de finală ale categorie 54 kilograme, la turneul de la box de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Sportiva tricoloră a fost învinsă, scor 4-1, de Enkhjargal Munguntsetseg (Mongolia).  În vârstă de 30 de ani, Lăcrămioara Perijoc era favorită 6, pe tabloul de box feminin la 54 kilograme.

UPDATE 12.56: Echipajul de patru rame (4-) masculin, format din Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, s-a calificat în finală.

Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Sergiu Bejan şi Ştefan Berariu au ocupat locul doi în recalificări şi şi-au asigurat astfel prezenţa în finală. Timpul obţinut a fost de cinci minute, 53 de secunde şi 52 de sutimi.

Cursa de recalificare a fost câştigată de echipajul Italiei.

UPDATE 12.47: David Popovici, campion olimpic la 200 metri, s-a calificat, marţi, în semifinalele probei de 100 de metri.

Popovici a câştigat seria a noua în care a evoluat, cu timpul de 47 de secunde şi 92 de sutimi.

El a câştigat cursa, după ce la 50 de metri a întors al cincilea.

Semifinalele sunt programate de la ora 21.30.

UPDATE 12.23: Sportivii Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea s-au calificat în finala probei de dublu vâsle masculin.

Enache şi Cornea, campioni europeni en-titre, au încheiat pe locul trei prima serie în care au evoluat, cu timpul de şase minute, 15 secunde şi 73 de sutimi.

Pe primele două locuri s-au clasat Ţările de Jos şi Spania.

UPDATE 12.22: Sportivele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioane olimpice en-titre, s-au calificat în finala probei de dublu vâsle feminin. Ancuţa (25 de ani) şi Simona (25 de ani), campioane olimpice en-titre, au încheiat proba în şase minute, 51 de secunde şi 41 de sutimi.

Cu 350 de metri înainte de final, româncele ocupau locul 4, însă s-au impus după un finiş extraordinar.

Ele au fost urmare de reprezentantele Marii Britanii şi Norvegiei.

UPDATE 11.55: Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs s-a calificat în optimile probei de simplu.

Berni, în vârstă de 19 de ani şi cap de serie 5, a trecut în turul doi de sportiva ucraineană Margaryta Pesotska, scor 4-1. Scorul pe seturi a fost 12-14, 11-5, 12-10, 14-12, 11-4.

Meciul a durat 45 de minute.

UPDATE 11.50: Canotorul Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinale la simplu vâsle, marţi, după ce terminat pe locul doi în seria sa. Chiruţă a încheiat cursa în şase minute, 46 de secunde şi 32 de sutimi.

Primii doi clasaţi au fost reprezentanţii Germaniei şi Belgiei.

***

Știrea inițială: După aurul obținut luni la proba de 200 de metri liber, David Popovici intră din nou în bazin marți în calificările probei de 100 m liber. Iar echipa feminină de gimnastică va evolua în finală.

Iată, mai jos, programul de astăzi al sportivilor români:

Tenis de masă (Arena 4 Paris Sud) – ora 11:00

• Simplu feminin – Turul 2: Bernadette Szocs – Margaryta Pesoţka (Ucraina)

Box (Arena Paris Nord) – ora 17:50

• 54 kg feminin – Turul 2: Lăcrămioara Perijoc – Enkhjargal Munguntsetseg (Mongolia)

Gimnastică artistică (Arena Paris Bercy) – ora 19:15 – TVR 2, Eurosport 1

• Echipe feminin – Finală: Echipa României – Sabrina Voinea, Ana Maria Barbosu, Lilia Cosman, Andreea Preda, Amalia Ghigoarţă

Înot (Paris La Defense Arena) – ora 21:30 – TVR 1, Eurosport 1

• 100 m liber masculin – Semifinale: David Popovici.