ROLAND GARROS – dublu masculin, optimi de finală

Jean Julien Rojer / HORIA TECĂU – Rohan Bopanna / FLORIN MERGEA 6-3, 6-7 (7), 6-3

După un meci care a durat două ore și trei minute, Horia Tecău și Jean Julien Rojer (favoriții nr. 5) i-au învins în trei seturi pe Florin Mergea și Rohan Bopanna (favoriții nr. 9). În sferturile de finală, ei vor întâlni perechea Vasek Pospisil / Jack Sock, a doua favorită a competiției.

Primul break al setului trei este reușit în game-ul 2 de Tecău și Rojer.

Setul secund le-a revenit lui Florin Mergea și partenerului său, care s-au impus în tie-break cu 9-7, după 56 de minute.

Florin Mergea și Rohan Bopanna reacționează imediat după ce și-au pierdut serviciul și reușesc, la rândul lor, break-ul în game-ul 8 al setului secund.

Primul break al setului secund este reușit tot de Tecău și partenerul său, de această dată în game-ul 7.

Horia Tecău și Jean Julien Rojer au câștigat primul set după 28 de minute de joc.

Primul și singurul break din setul întâi a venit în game-ul 8 și a fost reușit de Horia Tecău și partenerul său.

Programată inițial la ora 13:30, partida a început cu o întârziere de trei ore și jumătate, din cauza ploii.