Într-o atmosferă infernală creată de fanii tricolori, peste 1.500 de suporteri luând cu asalt arena din Vârşeţ, România a început bine confruntarea cu Muntenegru, tabela arătând după 19 minute de joc trei goluri avans pentru elevele lui Tadici (7-4). Echipa Katarinei Bulatovic, handbalistă la Oltchim, a revenit şi a strâns scorul, la pauză diferenţa fiind de doar un gol (10-9).

Problemele au apărut în repriza secundă

La reluarea partidei însă, povestea cu Rusia s-a repetat. Ba mai rău! Nu s-a terminat egal, ci am fost depăşiţi: 23-20. Ar fi trebuit să fie tratat ca un meci crucial, care ne-ar fi deschis poarta spre semifinale, cum îl caracteriza înaintea partidei preşedintele federaţiei, Cristian Gaţu. Ar fi trebuit să fie un meci în care România ar fi putut răzbuna înfrângerea suferită în faţa Muntenegrului în turneul preolimpic (23-34), aşa cum spunea în “prefaţa” întâlnirii Talida Tolnai. Nu a fost nimic din toate astea! România va juca în grupa principală II, alături de Muntenegru, Ungaria, Spania, Germania şi Rusia.