Participant la cursă cu o motocicletă KTM 450 Rally Replica, sătmăreanu a încheiat pe locul 21 în clasamentul general, având o întârziere de peste 6 ore față de câștigător, ibericul Coma, care a obținut al 5-lea succes din carieră.

În ultima etapă, care a legat orașele argentiniene Rosarios și Buenos Aires, Gyenes a terminat pe 13, la 8 minute și 35 de secunde de slovacul Jakes (52 de minute și 6 secunde). ”Acum urmează podiumul de finiș de la Buenos Aires. Am încheiat al 5-lea meu Dakar pe locul 1 la clasa Maraton și pe 21 la general. Mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat să ajung la această ediție și vouă pentru mesaje”, a scris Mani pe contul său de pe o rețea de socializare.

Clasa Maraton este mult mai dificilă fiindcă la ea, pe lângă faptul că nu poți schimba motorul, nu ai voie să înlocuiește nici alte componente ale motocicletei.