SIMONA HALEP (1) – ELINA SVITOLINA (4) 0-6, 4-6

FINAL

Game 16 – Svitolina închide cu serviciul. Meciul a durat o oră i 7 minute: 4-6.

Game 15 – Chinuit, dar Simona rămân în meci: 4-5.

Game 14: Svitolina nu-i lasă portițe Simonei: 3-5.

Game 13 – După meciul aproape perfect din ”sferturi”, Halep a părut copleșită de Svitolina. A salvat minge de break: 3-4.

Game 12 – Simona macină în gol la retur. Nu-i poate rupe serviciul Elinei. După 47 de minute, favorita 4 este la două game-uri de victorie: 2-4.

Jucătoarea din România acuză probleme cu spatele, iar acum primeşte îngrijiri medicale. Ar putea fi și o tactică, pentru a o scoate din ritm pe Elina.

Game 11 – Simona câștigă la 0 și se menține la numai un break distanță în urma rivalei sale: 2-3.

Game 10 – Game la 0, Svitolina este decisă, Halep nu are răspunsuri: 1-3.

Game 9 – Break Svitolina. Sportiva din Ucrina funcționează ca un zid pentru Simona. Îi returnează toate mingile. La doar 23 de ani, Svitolina are potențial de lider WTA: 1-2.

Game 8 – Svitolina egaleză cu serviciul: 1-1.

Game 7 – Succes Halep: 1-0.

Primul set a fost ca o furtună de vară. A durat doar 19 minute. Simona n-a avut reacție, iar Elina a evoluat la capacitate maximă, punctând din toate zonele terenului.

Game 6 – Svitolina, favorita 4, pune punct primului set. Halep nu are reacție. Are mintea ocupată cu și picioarele blocate: 0-6.

Antrenorul australian Darren Cahill a coborât din tribună, pentru a-și sfătui eleva.

Game 5 – După 14 minute, Svitolina are triplu break: 0-5.

Game 4 – Svitolina se desprinde: 0-4.

Game 3 – Dublu break Halep: 0-3.

Game 2 – Svitolina consolidează cu serviciul avansul din primul game: 0-2.

Game 1 – Simona Halep servește prima. Adversara face break: 0-1.

ACTUALIZARE 20 mai, ora 14.03. Sportivele au intrat în arenă, sunt la încălzire. Meciul va începe la ora 14.10. În scaunul arbitrului, Mariana Alves (Portugalia).

ACTUALIZARE 20 mai, ora 13.45. S-a terminat finala de dublu. Ashleigh Barty / Demi Schuurs – Andrea Hlavackova / Barbora Strycova 6-3, 6-4. urmează finala de simplu.

AICI, tabloul de concurs în proba de simplu

Scorul meciurilor directe este 3-1 pentru sportiva din Ucraina. Care are și ultimul duel câștigat, victoria de la Turneul Campioanelor, scor 6-3, 6-4.

Halep – Svitolina este finala de anul trecut de la Roma. Svitolina s-a impus acum un an cu scorul 4-6 7-5 6-1. Atunci, Halep s-a accidentat la gleznă, iar prezența pe zgura de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, era pusă în pericol.

epa05979020 Simona Halep of Romania receives medical treatment during her match against Elina Svitolina of Ukraine in the final match at the Italian Open Tennis Tournament, in the Central Stadium at the Foro Italico in Rome, Italy, 21 May 2017. EPA/ETTORE FERRARI

Simona și-a luat repede revanșa, în sferturile de finală de la Roland Garros, 3-6 7-6(6) 6-0. Refăcută, românca a disputat finala la Paris, pierdută la letona Jelena Ostapenko.