Partida dintre Sorana Cîrstea, 32 de ani, 83 WTA, și Caroline Garcia, 28 de ani, 5 WTA, a fost decisă la capătul a două ore și 23 de minute.

„Nu am câștigat niciodată împotriva ei până acum. Știam ca e agresivă, știam că e în formă, înseamnă mult pentru mine că am reușit victoria”, a declarat Sorana Cîrstea.

În sferturile de finală de la Indian Wells, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Iga Swiatek, 21 de ani, 1 WTA, care în optimi a trecut, scor 6-3, 6-1, de Emma Răducanu, 20 de ani, 77 WTA, sportiva britanică al cărei tată este român.

„Am jucat cu Sorana, ne-am şi antrenat de câteva ori. Fiecare zi este diferită, dar Sorana este o jucătoare care merită să fie aici”, a spus Iga Swiatek după meciul cu Emma Răducanu.

Sorana Cîrstea și Iga Swiatek s-au mai întâlnit o singură dată, în 2022 la Australian Open, când poloneza s-a impus în trei seturi.

Calificarea în sferturi este recompensată cu 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA.