Valencia a marcat prin Villa, de trei ori (3, 45, 66) şi Mata (15) în timp ce la gazde au înscris Hugo Almedia (26), Frings (57-pen.), Marin (62) şi Pizarro (84).

Britanicii de la Fulham au răsturnat calculele şi au eliminat-o pe mult mai titrata Juventus Torino după 4-1 astăzi şi 1-3 în prima manşă. Pentru englezi au punctat Zamora (9), Gera (39, 49-pen.) şi Dempsey (83) iar pentru Juventus a deschis scorul Trezeguet, în minutul 2.

Olympique Marseille a pierdut calificarea dramatic, după ce a pierdut, pe teren propriu, 1-2, cu Benfica Lisabona. În tur, în Portugalia, scorul fusese egal, 1-1. Pentru francezi a marcat în această seară Niang, în minutul 70 iar pentru Benfica au punctat Maxi Pereira, în minutul 75, şi Alan Kardec, în minutul 90+1.

La Liege, belgienii de la Standard i-au învins şi în retur pe grecii de la Panathinaikos, scor 1-0, după ce reuşiseră această performanţă şi în tur, 3-1. Golul a fost marcat de Mbokani, în minutul 45+2.

Liverpool şi-a respectat statutul de favorită în faţa francezilor de la Lille. Deşi cormoranii au pierdut în prima manşă cu 1-0, pe Anfield Road, englezii au marcat de trei ori, fără să primească gol. Gerrard a deschis scorul în minutul 9 din penalty şi Torres a punctat de două ori, în minutele 49 şi 90.

Spaniolii de la Atletico s-au calificat mai departe după două rezultate de egalitate, 0-0 la Madrid şi 2-2 la Lisabona, cu Sporting. Aguero a deschis scorul în minutul 3, Liedson a restabilit egalitatea în minutul 19. În minutul 33, acelaşi Aguero a readus-o pe Atletico în avantaj. Sporting a egalat din nou în minutul 45 prin Polga, dar nu a mai avut puterea să marcheze golul izbăvitor, meciul încheindu-se 2-2 şi spaniolii reuşind calificarea.

Deşi învinsă în această seară la Anderlecht (4-3), Hamburg s-a calificat în optimi datorită rezultatului din Germania, 3-1. Boatelg a deschis scorul în min 43 pentru Anderlecht pentru care au mai înscris Jansen (54) şi Petrici (75). La Anderlecht au înscris Suarez (45), Lukaku (45+1), Biglia (59), Boussoufa (66).