David Popovici, 17 ani, Alexandru Constantinescu, 16 ani, Ștefan Cozma, 17 ani și Patrick Dinu, 17 ani au încheiat cursa în 3:18.84, cu un avans de aproape o secundă și jumătate față de următorii clasați. David Popovici a înotat primii 100 m în 47,07, oferind un avans important colegilor săi, cei patru dominând cursa de la început până la final.

Este prima medalie cucerită de sportivii români la Mondialele de la Lima. Argintul a fost obținut de Franța, iar Lituania a luat bronzul.

De asemenea, medalia de la 4×100 m liber vine după ce echipa României cucerise aurul la aceeași probă și la Europenele de la Otopeni, de luna trecută.

Argint la 400 m liber pentru Vlad Stancu

Vlad Stancu, 17 ani, s-a clasat pe locul al doilea în finala probei de 400 m liber, cu timpul de 3:48.38, la numai 11 sutimi de brazilianul Stephan Steverink, care a cucerit aurul. Bronzul i-a revenit polonezului Krzysztof Chmielewski.

Cu trei medalii individuale la Europenele de juniori, Vlad Stancu va concura la Mondialele de la Lima și în probele de 800 m liber, respectiv 1.500 m liber.

România va fi reprezentată și în finala probei de 100 m spate, de Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu au încheiat semifinalele în 1:02.59, respectiv 1:02.64, al patrulea și al cincilea timp de calificare.

Finala este programată vineri dimineață, de la ora 3.06.

Campionatul Mondial pentru Juniori de la Lima poate urmărit doar online, pe platforme de streaming, pe aquatics.eurovisionsports.tv/main sau pe Voyo.