Fotbal, amical

Steaua – PAOK Salonic 4-3

Steaua a terminat al doilea cantonament al verii cu un succes, 4-3 cu PAOK Salonic, după un meci cu un scenariu ciudat. Grecii au condus cu 3-1, steliștii au întors până la pauză: 4-3. După pauză nu s-a mai marcat. Nici măcar ocazii foarte serioase n-au mai fost. Reghecampf are emoții cu Pintilii și cu Cojocaru, care au ieșit accidentați.

Minutul 90+3: Final de meci.

Minutul 90: Un grec a trimis mingea pe lângă Niță, dar mingea s-a dus paralel cu poarta.

Minutul 83: Șut Chipciu, prinde portarul lui PAOK.

Minutul 79: Paradă Niță.

Minutul 78: încă două schimbări la Steaua: au intrat Ovidiu Popescu și Vâlceanu, au ieșit Stanciu și Hamroun.

Minutul 69: Și Niță era s-o comită. A ieșit aiurea, mingea l-a sărit, dar a revenit și a interceptat în fața unui grec.

Minutul 61: Aganovici a tras de la distanță, fix la vinclu. Portarul grec a respins cu emoții. La cornerul care a urmat, Enache a reluat cu capul, dar pe lângă poartă.

Minutul 59: Contraatac frumos PAOK, dar un jucător de-al lor a trimis un „avion” din poziție bună.

Minutul 57: Mare ocazie PAOK. Un atacant al grecilor a reluat cu capul peste poartă din careu.

Minutul 51: Hamroun a tras de la distanță, peste poarta grecilor.

Medicul Tironică Onu, condamnat să plătească sute de mii de euro unei paciente pe care a nenorocit-o pe viață. Este judecat și pentru că a cerut să fie aruncat la gunoi un bebeluș viu, născut prematur
Recomandări

Minutul 46: A început partea secundă. La Steaua au mai intrat Golubovici, Aganovici, Chipciu. Au ieșit Adi Popa, Tudorie și Muniru.

Minutul 45: Pauză. A fost o repriză ciudată, în care ambele echipe au greșit uluitor și s-a marcat nesperat de mult.

Minutul 45: GOOL STEAUA: Tudorie s-a întors la marginea careului cu un fundaș în spate și a șutat la colțul lung. Portarul grec ar fi putut interveni, dar a dormit pe el.

Minutul 38: GOOOL STEAUA: Stanciu a tras de la distanță, portarul grec a respins în față șui Tudorie a înscris cu capul.

Minutul 36: GOOL STEAUA: Nicușor Stanciu a profitat de gafa unui fundaș grec și a marcat elegant.

Minutul 35: A ieșit Pintilii, a intrat Vlad Achim.

Minutul 31: GOL PAOK: La prima fază serioasă, Niță a luat gol din lovitură liberă de la 20 de metri. Marcatorul a fost Rodrigues.

Minutul 28: GOOL PAOK. Gafă uriașă Cojocaru. Acesta a degajat într-un adversar și mingea s-a dus în plasă. Imediat după acest gol de râsul lumii, Cojocaru a fost schimbat cu Florin Niță.

Minutul 27: Adi Popa a centrat bine înfața porții, dar nimeni n-a putut devia decisiv.

Minutul 23: GOOOL Steaua. Corner Hamroun, iar Enache a marcat cu capul din mijlocul careului elenilor.

Minutul 19: Și grecii au ratat o mare ocazie. Un atacant l-a tăvălit pe jos pe Cojocaru, dar portarul stelist a reușit să respingă în corner.

SONDAJ. Mircea Geoană, lider cu 21%, Marcel Ciolacu pe locul al doilea, cu 17,2%. Elena Lasconi, scor dublu față de Nicolae Ciucă
Recomandări

Minutul 19: Adi Popa a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat în ultimul moment.

Minutul 13: Bară PAOK!

Minutul 8: Stanciu a greșit de puțin ținta din lovitură liberă.

Minutul 3: Gol PAOK. Este primul gol încasat de Steaua în aceste meciuri de pregătire din vară. Koulouris a înscris cu capul, după o lovitură liberă executată de Pelkas.

Minutul 1: A început jocul. La stadion sunt și câțiva suporteri ai grecilor, care cântă neîntrerupt.

Laurențiu Reghecampf va trimite în teren următoarea formulă de echipă:

V. Cojocaru – G. Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Sulley, Pintilii (cpt) – Ad. Popa, N. Stanciu, Hamroun – Tudorie.

Rezerve: Fl. Niță – Ovidiu Popescu, Chipciu, Achim, Golubovic, Aganovic, Vîlceanu.

Steaua susține astă-seară, de la ora 18.00, ultimul și cel mai tare meci amical din Olanda contra grecilor de la PAOK Salonic. În clasamentul coeficienților UEFA, grecii ocupă locul 56, cu o poziție mai sus față de Steaua.

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au câștigat toate meciurile amicale din Olanda și, mai mult, n-a primit niciun gol (1-0 cu NEC Nijmegen, 3-0 cu RSC Charleroi și 1-0 cu Krîlia Sovetov Samara). Nici în primul cantonament, în Slovenia, n-au luat gol: 7-0 cu NK Turnisce și 0-0 cu Dinamo Zagreb.

MAE, după ce Zaharova a acuzat Bucureştiul de distorsionarea istoriei, iar pe Iohannis de afirmaţii calomnioase: Unii învaţă din istorie, alţii încearcă să-şi agreseze sau să-şi invadeze vecinii suverani
Recomandări

PAOK Salonic este a patra forță a  Greciei după Olympiacos Pireu, Panathinaikos Atena și AEK Atena. printre antrenorii care au trecut pe la cârma „alb-negrilor” s-au aflat și românii Laszlo Boloni și Ilie Dumitrescu, dar și Fernando Santos, proaspăt campion european cu Portugalia, Christoph Daum, noul selecționer al României, și Gyula Lorant, fost jucător la Progresul Oradea și UTA Arad, care a luat primul titlu, cel din 76.

Președintele clubului este fostul mare arbitru slovac Lubos Michel, iar printre numele importante din lot sunt și câțiva jucători care au fost la Euro: albanezul Kace și slovacul Robert Mak, dar și internaționalii greci Tziolis, Tzavellas și Athanasiadis. Brazilianul Jairo, care anul trecut, când juca la AS Trencin, le-a făcut zile zile fripte steliștilor, le va ieși iar în cale.

Pentru Steaua acesta este ultimul meci înainte de startul sezonului. Duminică, vicecampioana va juca împotriva Concordiei Chiajna în finala Cupei Ligii.

Vineri de la ora 13:00 va avea loc, în Elveția, la Nyon, tragerea la sorți a confruntărilor din turul III preliminar al Ligii Campionilor. România va avea două reprezentante în urne, campioana Astra Giurgiu și vicecampiona Steaua.