Fără spectatori şi fără mari realizări în acest sezon, Steaua a depăşit aseară rezistenţa Craiovei, echipa revelaţie a Ligii I. Chiar dacă golgheterul Florin Costea a marcat un gol de poveste, reuşitele lui Toja şi Bogdan Stancu au parafat un succes meritat al vicecampioanei.

În faţa unor tribune goale, dar scăpată de înjurăturile spectatorilor, Steaua s-a năpustit peste oltenii lui Gane şi putea deschide scorul repede de tot, dar Bornescu a stat bine pe linia porţii craiovene. Asaltul “roş-albaştrilor” s-a văzut răsplătit în minutul 18, când Dayro Moreno a centrat perfect în mijlocul careului, iar rebelul Toja a punctat elegant. Steaua n-are timp să se bucure, căci Florin Costea îl “torpilează” pe Zapata cu o bombă de la 25 de metri: 1-1, minutul 21! Wobay face spectacol cu mingea la picior, dar legea o fac tot gazdele. Până în minutul 75, se ratează uniform, Szekely (bară) şi Nicoliţă, pe de o parte, Dilevski (bară) şi Baird, de cealaltă. Craiova face pasul înapoi şi e pedepsită de Stancu (80), care închide un meci frumos, în care Steaua şi-a recâştigat dreptul la speranţa europeană.