În minutul 58 al meciului dintre Bari şi Inter, la scorul de 0-0, Cristi Chivu, căpitanul naţionalei, i-a aplicat lui Marco Rossi un pumn în plină figură. Deşi Rossi a căzut la pământ, arbitrul nu a văzut gestul reprobabil al românului şi nu l-a eliminat! „Mă simt un om de nimic”, a decalrat Chivu după meci.

Chivu a rămas pe teren, fiind huiduit de public la fiecare atingere a balonului. Singura motivaţie a gestului lui Cristi ar putea fi faptul că a fost înjurat. Românul va fi, cel mai probabil, suspendat după proba video.

Faza se întâmpla în careul echipei din Bari, atunci când Chivu urcase pentru o lovitură liberă.

Inter Milano a învins până la urmă cu 3-0, prin golurile marcate de Kharja, minutul 70, Pazzini şi Sneijder, în prelungirile meciului.

Imediat după finalul meciului, Cristi Chivu a declarat cu ochii în lacrimi: „E dificil să explic de ce am făcut-o. Vreau să îmi cer scuze lui Rossi, cu ultima fărâmă de demnitate care mi-a rămas. Mă simt un om de nimic. Îmi cer scuze tuturor, dar mai ales celor doi copii ai mei, care vor vedea acest filmuleţ într-o zi”

Sursă foto: Capturi Sky Sports

Vezi cum a plâns Chivu când şi-a cerut scuze la finalul meciului cu Bari!