Românii au criticat uciderea ursului Arthur, considerat cel mai mare urs din România și posibil chiar din Europa, de către prinț și au oferit recenzii de o stea care au scăzut ratingul castelului.

Pentru a face față valului de comentarii negative, aplicația de turism TripAdvisor a oprit fluxul de comentarii și recenzii.

„Din cauza unui eveniment recent care a atras atenția presei și a generat un flux ridicat de recenzii care nu au legătură cu vizitarea propriu-zisă, am suspendat temporar publicare de noi recenzii pentru acest obiectiv”, a transmis TripAdvisor.

Castelul Riegersburg, asaltat online de recenzii negative și de ironiile românilor după împușcarea ursului Arthur: „Putem să venin cu animale de companie?”
Sursa: captură TripAdvisor

Pe Google, zeci de comentarii și întrebări ironice

Pe pagina de Google al castelului, ratingul a scăzut în dimineața zilei de joi, 6 mai, de la 4,6 (din 5) la 3,9, în doar câteva ore. Și continuă să scadă, deoarece comentariile nu s-au oprit.

Mai mult, și secțiunea de „întrebări” despre castel este bombardată de mesaje de genul: „Is the bear hunting included?” (Vânătoarea de urs este inclusă?), potrivit G4Media.

Război Israel-Iran, ziua 10. Statele Unite au bombardat Iranul. Cronologia operaţiunii „Midnight Hammer”
Recomandări
Război Israel-Iran, ziua 10. Statele Unite au bombardat Iranul. Cronologia operaţiunii „Midnight Hammer”

” Aveți grijă la ursuleții de pluș de asemenea. Nu se știe niciodată ce obsesii are prințul cu sânge albastru”, a scris un internaut.

„Văd cî nu este permisă intrarea cu câini în castel. Dar cu trofee de urși care sunt împușcați ilegal de către proprietar?”, întreabă un altul.

„Care a taxa de intrare? Un urs românesc pe post de trofeu?”, a fost o altă reacție.

Construit pe un vulcan

Castelul Riegersburg este un castel medieval situat pe un vulcan latent, la o înălțime de 450 de metri, deasupra orașului Riegersburg din regiunea austriacă Stiria. Castelul este deținut de familia domnească din Liechtenstein și conține un muzeu cu expoziții temporare.

Prințul Emanuel von und zu Liechtenstein, în vârstă de 43 de ani, a primit aprobare de la Ministerul Mediului să împuște o ursoaică ce făcea pagube în gospodăriile oamenilor din localitatea Ojdula, din Covasna, dar a împușcat ursul greșit, pe Arthur, cel mai mare urs brun din România, acuză organizația de mediu Agent Green. S-a întâmplat în luna martie, susține ONG-ul.

Poliția din Covasna a deschis un dosar penal în cazul uciderii ursului Arthur, au declarat surse judiciare pentru ziarul Libertatea. În acest caz se fac cercetări pentru infracțiunile de braconaj și uz de armă.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.