Comandantul Logisticii Armatei, Cătălin Zisu, deţine împreună cu soţia sa, Roxana Zisu, o casă de locuit cu o suprafaţă de 216 metri pătraţi, în Măneciu Pământeni, judeţul Prahova, arată declarația de avere din iunie 2024.

În plus, cei doi mai au un teren intravilian de 1.225 de metri pătraţi în Bucureşti, cumpărat în 2003 şi deţinut integral de soția lui, dar şi o casă de locuit de 496 de metri tot în Bucureşti, construită în 2005 şi aparţinând integral soţiei sale.

Ce avere are generalul Cătălin Zisu, vizat de DNA. Peste 2.000 de tablouri găsite la apropiații șefului Logisticii Armatei
Cătălin Zisu este unul dintre cei mai influenți oameni din Armata României

De asemenea, Cătălin Zisu mai are 64.000 de lei într-un cont deschis în 2005 la BCR.

Solda anuală a lui Zisu, încasată de la Unitatea Militară 02574 din Bucureşti, este de 182.000 de lei, adică peste 3.000 de euro lunar, la care se adaugă norma de hrană şi echipament în valoare de 17.253 de lei, deci alți 3.400 de euro.

Tablouri, ceasuri Rolex și genți de lux, descoperite de DNA în cazul lui Cătălin Zisu

Procurorii militari de la DNA au făcut vineri, 14 februarie, percheziţii la Comandamentul Logistic Întrunit al Armatei. Este vorba despre fapte comise în perioada 2022-2023, cu prejudiciu de peste 2,4 milioane de euro, iar printre cei vizați se numără șeful Logisticii Armatei Române, Cătălin Zisu.

Pacienții unui spital din Prahova, pe cale să fie externați forțat: „96% sunt imobilizați, mulți dintre ei nu au casă sau familie”
Recomandări
Pacienții unui spital din Prahova, pe cale să fie externați forțat: „96% sunt imobilizați, mulți dintre ei nu au casă sau familie”

Dosarul vizează acuzaţii de abuz în serviciu. Generalul Zisu este suspectat că a dat un contract pentru extinderea cimitirului Ghencea Militar către compania Garden Center Grup, deţinută de omul de afaceri Ionel Olteanu.

La percheziții, anchetatorii au găsit peste 2.000 de tablouri şi mai multe ceasuri de lux Rolex pe care generalul Cătălin Zisu le ținea în locuinţa unei apropiate, susțin Mediafax, g4media.ro și Digi24. Tablourile vor fi duse la expertiză.

perchezitii-dna-catalin-zisu (2)Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 5

Printre ceasuri este și un Rolex Daytona, cu o valoare de peste 60.000 de euro. La percheziţii au mai fost descoperite și genţi în valoare de peste 150.000 de euro.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

ciobanudorin_2006 15.02.2025, 07:56

Stat fără "caini" la atât ne putem rezuma .Și câți mai sunt.E o vorba cine poate oase roade.Chiar asa ?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.